facebook pixel

Konut Satış Adetleri, Türkiye ve Büyük Şehirler

Toplam konut satışları ile ekonomik canlılık arasında güçlü bir bağlantı olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğu düşünülmektedir. Böyle olunca genel ekonomik performansı değerlendirmek için bakılan yerlerden biri de konut satışları oluyor doğal olarak.

Konut satış adetlerinin yıllık trendine bakmadan önce satışların ipotekli ve ipoteksiz olması ile illere göre dağılımına göz atmak istiyoruz.

Aşağıdaki grafiklerden de görülebileceği üzere 2015 yılı rakamları ile ipotekli yani uzun vadeli mortgage konut kredisi ile satınalınan konutlar toplam konut satışlarının yaklaşık %34’üne denk gelmektedir.

Diğer bir açıdan bakıldığında toplam satışların yaklaşık %36’sı İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç büyük şehrimizde gerçekleşmektedir. İstanbul tek başına toplam konut satışlarının yaklaşık %19’una ev sahipliği yapmaktadır.

konut satışlarının illere dağılımı ile ipotekli ve ipoteksiz konut satışları

2016 yılı birçok badirenin atlatıldığı, birçok olayın ekonomik aktörleri ve aktiviteleri etkilediği bir yıl olarak karşımıza çıktı. Henüz yılın bitmesine dört ay daha olmasına rağmen birçok veride yedinci ay sonu itibariyle sonuçları görebilmekteyiz, biz de konut satışlarında Temmuz 2016 sonu itibariyle görünümün nasıl olduğunu merak edip inceledik ve sizinle paylaşıyoruz.

2016 yılı Temmuz ayı sonu itibariyle konut satışlarına bakıldığında ipotekli ve ipoteksiz konut satışlarının toplam 712bin adet olarak gerçekleştiği görülmektedir.

Ağustos ve Aralık aylarındaki satışların ortalama olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiğimizde yıl sonu itibariyle toplam satışların 1 milyon 220 bin civarında gerçekleşeceğini öngörmekteyiz.

Eğer bu öngörümüz doğru çıkar ise 2016 yılı konut satışları geçen yıla göre 60-70 bin adet civarında daha az gerçekleşecek demektir, diğer bir deyişle %5 civarında bir daralma sözkonusu olabilecektir.

Toplam konut satışlarında 2013 yılından itibaren artan bir trend görülmektedir, muhtemelen bu trend 2016 yılında yaşananlar nedeniyle bir miktar bozulacak gibi görülmekle beraber, herşeye rağmen ortaya çıkan konut satış performansı güçlü bir trendin olduğunu göstermektedir.

Türkiye ve üç büyük şehrin konut satış adetleri

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl