artıpara blog

Konut Satış Adetleri, Türkiye ve Büyük Şehirler

Toplam konut satışları ile ekonomik canlılık arasında güçlü bir bağlantı olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğu düşünülmektedir. Böyle olunca genel ekonomik performansı değerlendirmek için bakılan yerlerden biri de konut satışları oluyor doğal olarak.

Konut satış adetlerinin yıllık trendine bakmadan önce satışların ipotekli ve ipoteksiz olması ile illere göre dağılımına göz atmak istiyoruz.

Aşağıdaki grafiklerden de görülebileceği üzere 2015 yılı rakamları ile ipotekli yani uzun vadeli mortgage konut kredisi ile satınalınan konutlar toplam konut satışlarının yaklaşık %34’üne denk gelmektedir.

Diğer bir açıdan bakıldığında toplam satışların yaklaşık %36’sı İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç büyük şehrimizde gerçekleşmektedir. İstanbul tek başına toplam konut satışlarının yaklaşık %19’una ev sahipliği yapmaktadır.

konut satışlarının illere dağılımı ile ipotekli ve ipoteksiz konut satışları

2016 yılı birçok badirenin atlatıldığı, birçok olayın ekonomik aktörleri ve aktiviteleri etkilediği bir yıl olarak karşımıza çıktı. Henüz yılın bitmesine dört ay daha olmasına rağmen birçok veride yedinci ay sonu itibariyle sonuçları görebilmekteyiz, biz de konut satışlarında Temmuz 2016 sonu itibariyle görünümün nasıl olduğunu merak edip inceledik ve sizinle paylaşıyoruz.

2016 yılı Temmuz ayı sonu itibariyle konut satışlarına bakıldığında ipotekli ve ipoteksiz konut satışlarının toplam 712bin adet olarak gerçekleştiği görülmektedir.

Ağustos ve Aralık aylarındaki satışların ortalama olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiğimizde yıl sonu itibariyle toplam satışların 1 milyon 220 bin civarında gerçekleşeceğini öngörmekteyiz.

Eğer bu öngörümüz doğru çıkar ise 2016 yılı konut satışları geçen yıla göre 60-70 bin adet civarında daha az gerçekleşecek demektir, diğer bir deyişle %5 civarında bir daralma sözkonusu olabilecektir.

Toplam konut satışlarında 2013 yılından itibaren artan bir trend görülmektedir, muhtemelen bu trend 2016 yılında yaşananlar nedeniyle bir miktar bozulacak gibi görülmekle beraber, herşeye rağmen ortaya çıkan konut satış performansı güçlü bir trendin olduğunu göstermektedir.

Türkiye ve üç büyük şehrin konut satış adetleri

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.