artıpara blog

Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredilerinin Karşılaştırmalı Yıllık Faiz Oranları

Daha önceki blog yazılarımızın bazılarında da belirttiğimiz gibi Konut ve Taşıt kredileri teminatlı krediler kapsamındadır, yani bu kredileri aldığınızda evinize veya arabanıza ipotek konulur ve kredi ödemelerini gerçekleştiremez iseniz bu ipotek mekanizması çalıştırılarak krediniz karşılığında evinize veya arabanıza el konulur.

Sözkonusu teminat mekanizmasından dolayı bankaların aldığı risk azaldığı için faiz oranları da bu nedenle diğer tür kredilere göre daha düşük gerçekleşmektedir. Diğer taraftan genellikle ihtiyaç kredilerinde herhangi bir teminat mekanizması olmadığından (bazı durumlarda kefil istenmekle beraber son dönemde kefilsiz kredilerin oranında da artış görülüyor) bu kredilerin geri ödenmesine ilişkin risk daha fazla olmaktadır ve sonuç olarak faiz oranları da daha yüksek gerçekleşmektedir.

Konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde son on yılın trendine bakıldığında; konut kredisi ile taşıt kredisi arasındaki faiz makasının %1.1, taşıt kredisi ile ihtiyaç kredisi arasındaki faiz makasının %2.6 ve konut kredisi ile ihtiyaç kredisi arasındaki faiz makasının da %3.7 olduğunu görebilirsiniz. Diğer bir deyişle teminatsız kredi türü olan ihtiyaç kredisi için verilen faiz primi konut kredisine göre %3.7 ve taşıt kredisine göre %2.6'dır.

Kredi türüne göre faiz oranlarındaki makasın bazı dönemlerde arttığını bazı dönemlerde ise azaldığını görmekteyiz, bunun en önemli nedenlerinden biri bankaların kredi verme iştahlarındaki değişkenlik ve bankalar arasındaki rekabetin dönemsel olarak farklı kredi türlerinde farklı şekilde oluşmasıdır. Buradan çıkarılacak en önemli ders, kredi arayışınız sırasında olabildiğince çok bankadan teklif alıp araştırma yapmanız ve o dönem için kredi vermeye en iştahlı bankadan en düşük oranlarla en uygun krediyi almaya çalışmak olacaktır.

Bunu yapabilmenin en zahmetsiz ve en hızlı yolunun www.artipara.com‘da krediniz için ücretsiz ihale açmaktan geçtiğini unutmayın.

Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredisi Karşılaştırmalı Yıllık Faiz Oranları Grafiği

konut taşıt ve ihtiyaç kredisi karşılaştırmalı yıllık faiz oranları

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.