facebook pixel

Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredilerinin Karşılaştırmalı Yıllık Faiz Oranları

Daha önceki blog yazılarımızın bazılarında da belirttiğimiz gibi Konut ve Taşıt kredileri teminatlı krediler kapsamındadır, yani bu kredileri aldığınızda evinize veya arabanıza ipotek konulur ve kredi ödemelerini gerçekleştiremez iseniz bu ipotek mekanizması çalıştırılarak krediniz karşılığında evinize veya arabanıza el konulur.

Sözkonusu teminat mekanizmasından dolayı bankaların aldığı risk azaldığı için faiz oranları da bu nedenle diğer tür kredilere göre daha düşük gerçekleşmektedir. Diğer taraftan genellikle ihtiyaç kredilerinde herhangi bir teminat mekanizması olmadığından (bazı durumlarda kefil istenmekle beraber son dönemde kefilsiz kredilerin oranında da artış görülüyor) bu kredilerin geri ödenmesine ilişkin risk daha fazla olmaktadır ve sonuç olarak faiz oranları da daha yüksek gerçekleşmektedir.

Konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde son on yılın trendine bakıldığında; konut kredisi ile taşıt kredisi arasındaki faiz makasının %1.1, taşıt kredisi ile ihtiyaç kredisi arasındaki faiz makasının %2.6 ve konut kredisi ile ihtiyaç kredisi arasındaki faiz makasının da %3.7 olduğunu görebilirsiniz. Diğer bir deyişle teminatsız kredi türü olan ihtiyaç kredisi için verilen faiz primi konut kredisine göre %3.7 ve taşıt kredisine göre %2.6'dır.

Kredi türüne göre faiz oranlarındaki makasın bazı dönemlerde arttığını bazı dönemlerde ise azaldığını görmekteyiz, bunun en önemli nedenlerinden biri bankaların kredi verme iştahlarındaki değişkenlik ve bankalar arasındaki rekabetin dönemsel olarak farklı kredi türlerinde farklı şekilde oluşmasıdır. Buradan çıkarılacak en önemli ders, kredi arayışınız sırasında olabildiğince çok bankadan teklif alıp araştırma yapmanız ve o dönem için kredi vermeye en iştahlı bankadan en düşük oranlarla en uygun krediyi almaya çalışmak olacaktır.

Bunu yapabilmenin en zahmetsiz ve en hızlı yolunun www.artipara.com‘da krediniz için ücretsiz ihale açmaktan geçtiğini unutmayın.

Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredisi Karşılaştırmalı Yıllık Faiz Oranları Grafiği

konut taşıt ve ihtiyaç kredisi karşılaştırmalı yıllık faiz oranları

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl