artıpara blog

Konut ve Araç’ta Dolar Zammı Yolda Mı?

Son günlerde meydana gelen Dolar kuru artışı tüm piyasalarda zam tartışmalarını da beraberinde getirdi. Grafikten de görülebileceği gibi Dolar kuru 2016 yılında oldukça dalgalı bir seyir izledi. Özellikle Eylül ayından itibaren artmaya başlayan kur, bu artışını kasım ayı itibariyle hızlandırdı.

Kur artışının kalıcı olup olmayacağını şu an itibariyle ön görmek kolay olmasa da ABD merkez bankası FED’in faiz artışı beklentisi, yurt içindeki siyasi gerginlikler, ülkemizin yanı başındaki iç savaş ve terör faaliyetleri, düşen kredi notumuz ve olumsuz giden tüketici güveninde ciddi olumlu değişiklikler olmadıkça Doların TL karşısında en azından bir süre daha güçlü kalacağını söylemek çok yalnış olmaz diye düşünmekteyiz.

2016 dolar kuru trendi

Diğer taraftan özellikle ithal girdilerin yoğun olduğu sektörlerin üretim maliyetlerindeki artışa paralel olarak birçok ürüne zam geldi veya gelmesi beklenmekte.

Dolar kurundaki artışın kalıcı olması durumunda henüz zam yapılmamış olan birçok ürüne daha zam gelmesi kaçınılmaz olabilir.

Fiyat artışının beklendiği sektörlerin başında konut ve otomotiv sektörü gelmekle beraber son dönemde zayıflayan tüketici güveni, azalan veya ertelenen harcamalarla birlikte yapılacak bir zammın bu sektörleri iyice yavaşlatacağını öngörmek çok zor olmasa gerek.

2016 Kasım ayına ait haberlere hızlı bir bakış atıldığında aşağıdaki ürünlerin zamlandığını görmek mümkün olacaktır.

Bugün itibariyle benzinin litresine 16 kuruş, Motorinin litresine 11 kuruş zam geldi. Diğer taraftan metreküp betonun fiyatı iki haftada 45 lira artarak %40, demirin tonu ise iki ayda 550 lira artarak %45 oranında zamlandı. Bu zamların diğer ürünlere yansıması ile birlikte enflasyonda meydana gelecek artış hayatın tüm alanlarında kendini hissettirecek ve yeni zamları tetikleyebilecek gibi görünüyor.

Dolardaki son artışın birçok bekletilen zammı da tetiklediği düşünülmekte, ancak kur artışının kalıcı olmaması durumunda zamların genele yayılmasının da önüne geçilebileceği hatta otomatik fiyat mekanizması bulunan benzin ve motorinde fiyat düşüşlerinin olabileceği de öngörülmektedir.

Konut sektörünün ana girdilerinden olan beton ve demire gelen zamla birlikte inşaat firmalarının maliyet artışının en azından bir bölümünü tüketiciye yansıtması beklenmekte ancak yavaş giden satışların bu artışı baskılayacağı düşünülmektedir.

Otomotiv sektöründe de benzer bir görünüm ortaya çıkacaktır, özellikle üretimde kullanılan parçaların büyük bir kısmının ithal olduğu gözönüne alındığında fiyatların zamlanması kaçınılmaz görünmekle beraber yavaş giden satışların bu fiyat artışlarını en azından bir dönem için baskılayacağı düşünülmektedir.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.