artıpara blog

Kredi Başvurum Neden Red Edilebilir?

Eskiden bankaların en önemli gelir kaynağı hazine bonolarına yaptıkları yatırımlardı ancak faizlerin ciddi oranda aşağıya düşmesi nedeniyle bu tür gelirlerinde büyük düşüşler meydana geldi. Bunun sonucunda Türkiye’de bankacılık normalleşmeye başladı ve bankalar daha fazla bireysel ve ticari kredi vermek için iştahlı hale geldi.

Ancak bu yeni dönem bankaları işlemlerinde daha dikkatli olmaya zorladı, zira verdikleri kredilerden geri ödenmeyenler artık bilançolarında ciddi zararlar yaratabilir hale gelmeye başladı. Bu nedenle bankalar kredi verirken ince eleyip sık dokumaktadırlar. Dolayısıyla kredi başvurunuzun red edilme olasılığı her zaman vardır.

Kredi başvurularının sonuçlarına bakıldığında onay veya red oranlarının kredi türlerine ve zamana göre değişiklik gösterdi görülmekle birlikte genel bir aralıktan bahsetmek gerekir ise; kredi başvurularının %60-70 aralığında onay, %30-40 aralığında da ret olduğu görülmektedir.

Peki kredi başvurusu neden red edilir?

Her bankanın kredi başvurularını inceleme ve değerlendirme yöntemi farklı olmakla birlikte red sebepleri genellikle benzerlik göstermektedir.

En öncelikli nedenlerin başında kredi notunun riskli bölgede olması gelmektedir. Bildiğiniz gibi Kredi Kayıt Bürosu’nun bir iştiraki olan Findeks kişilerin kredi notlarını hesaplayıp bunları hem bankaların hem de piyasanın kullanımına sunmuştur. Bu kredi notunun nasıl hesaplandığına ilişkin detaylı bilgiyi başka bir blog yazımızda ele almıştık.

Kredi notu dışında bankalar her türlü imkanlarını değerlendirmek suretiyle size ait piyasa istihbaratı elde etmeye çalışır bu istihbaratı çek/senet sorgusu, haciz sorgusu, maaş sorgusu ve benzeri verileri değerlendirmek suretiyle yaparlar. Ayrıca kendi müşterileri için müşterinin şubesinden de kişiyle ilgili bilgi alınmaya çalışılır. Ayrıca bankalar vergi daireleri ve icra daireleri ile entegre sistemlere sahip olduklarından sorgulamalarını bu ekranlardan da yaparlar.

Konjonktürel sebeplerden dolayı da bankalar zaman zaman kredi vermekte iştahlı olmayabilirler, özellikle son dönemlerde bankaların bilançolarının kredi hanelerindeki büyümeler, sorunlu kredilerdeki artışlar ve siyasi, politik ve ekonomik gelişmeler nedeniyle birçok banka kredi musluklarını kısıp bekle gör politikası uyguladıklarından birçok kredi başvuruları red edilebiliyor.

Birçok farklı kanaldan ve birçok bankaya aynı anda başvuru yapmak da kredinin onaylanmasını zorlaştıran etkenlerden biri olarak görülmektedir.

Blog yazılarımızda da her zaman söylediğimiz gibi asıl olan kişisel finansınızı iyi yönetmeniz, gelir gider dengenizi oluşturmanız, kredi notunuzu sürekli göz altında tutup riskli bölgeden uzakta durmaya çalışmanızdır. Siz güvenilir bir borç alan olduğunuzu ıspatlayabildiğiniz müddetçe kredi başvurularınızda red edilme ihtimaliniz minimum olacaktır.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.