facebook pixel

Kredi Başvurum Neden Red Edilebilir?

Eskiden bankaların en önemli gelir kaynağı hazine bonolarına yaptıkları yatırımlardı ancak faizlerin ciddi oranda aşağıya düşmesi nedeniyle bu tür gelirlerinde büyük düşüşler meydana geldi. Bunun sonucunda Türkiye’de bankacılık normalleşmeye başladı ve bankalar daha fazla bireysel ve ticari kredi vermek için iştahlı hale geldi.

Ancak bu yeni dönem bankaları işlemlerinde daha dikkatli olmaya zorladı, zira verdikleri kredilerden geri ödenmeyenler artık bilançolarında ciddi zararlar yaratabilir hale gelmeye başladı. Bu nedenle bankalar kredi verirken ince eleyip sık dokumaktadırlar. Dolayısıyla kredi başvurunuzun red edilme olasılığı her zaman vardır.

Kredi başvurularının sonuçlarına bakıldığında onay veya red oranlarının kredi türlerine ve zamana göre değişiklik gösterdi görülmekle birlikte genel bir aralıktan bahsetmek gerekir ise; kredi başvurularının %60-70 aralığında onay, %30-40 aralığında da ret olduğu görülmektedir.

Peki kredi başvurusu neden red edilir?

Her bankanın kredi başvurularını inceleme ve değerlendirme yöntemi farklı olmakla birlikte red sebepleri genellikle benzerlik göstermektedir.

En öncelikli nedenlerin başında kredi notunun riskli bölgede olması gelmektedir. Bildiğiniz gibi Kredi Kayıt Bürosu’nun bir iştiraki olan Findeks kişilerin kredi notlarını hesaplayıp bunları hem bankaların hem de piyasanın kullanımına sunmuştur. Bu kredi notunun nasıl hesaplandığına ilişkin detaylı bilgiyi başka bir blog yazımızda ele almıştık.

Kredi notu dışında bankalar her türlü imkanlarını değerlendirmek suretiyle size ait piyasa istihbaratı elde etmeye çalışır bu istihbaratı çek/senet sorgusu, haciz sorgusu, maaş sorgusu ve benzeri verileri değerlendirmek suretiyle yaparlar. Ayrıca kendi müşterileri için müşterinin şubesinden de kişiyle ilgili bilgi alınmaya çalışılır. Ayrıca bankalar vergi daireleri ve icra daireleri ile entegre sistemlere sahip olduklarından sorgulamalarını bu ekranlardan da yaparlar.

Konjonktürel sebeplerden dolayı da bankalar zaman zaman kredi vermekte iştahlı olmayabilirler, özellikle son dönemlerde bankaların bilançolarının kredi hanelerindeki büyümeler, sorunlu kredilerdeki artışlar ve siyasi, politik ve ekonomik gelişmeler nedeniyle birçok banka kredi musluklarını kısıp bekle gör politikası uyguladıklarından birçok kredi başvuruları red edilebiliyor.

Birçok farklı kanaldan ve birçok bankaya aynı anda başvuru yapmak da kredinin onaylanmasını zorlaştıran etkenlerden biri olarak görülmektedir.

Blog yazılarımızda da her zaman söylediğimiz gibi asıl olan kişisel finansınızı iyi yönetmeniz, gelir gider dengenizi oluşturmanız, kredi notunuzu sürekli göz altında tutup riskli bölgeden uzakta durmaya çalışmanızdır. Siz güvenilir bir borç alan olduğunuzu ıspatlayabildiğiniz müddetçe kredi başvurularınızda red edilme ihtimaliniz minimum olacaktır.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl