artıpara blog

Kredi Dosya Masrafımı Nasıl Geri Alırım?

2013 yılı Kasım ayında yürürlüğe giren “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ile kredi kullanımlarında tahsil edilmiş olan bazı ücret ve masrafların 10 yıl geriye dönük olarak iadesinin talep edilmesi mümkün hale getirilmiştir.

Özellikle Kredi Dosya Masrafı adı altında tahsil edilen ücretlerin ne tür bir hizmet karşılığında tahsil edildikleri belirli olmadığından kanun koyucu bu masrafların iade yolunu açmıştır. BDDK yaptığı düzenlemeler ile bankaların tüketicilerden alabilecekleri masraf ve ücretleri belirlemiştir, detaylar için tıklayınız.

Kullandığınız kredi için ödediğiniz bir kredi dosya masrafı var ise aşağıdaki adımları takip ederek bu masrafların tarafınıza iadesini sağlayabilirsiniz.

 1. Kredi kullanımınıza ve ödediğiniz kredi dosya masrafına ilişkin belgeleri bankanızdan isteyiniz. Bankanız talep ettiğiniz dekont ve benzeri belgeleri yasal olarak size vermek durumundadır.
 2. Bankanıza email ile veya dilekçe ile başvurarak sizden tahsil ettikleri kredi dosya masrafı tutarını iade etmelerini isteyiniz. Çok muhtemeldir ki bu talebinize olumsuz yanıt vereceklerdir. Ancak yine de şansınızı denemenizde fayda olabilir zira paranızı almanın en hızlı yolu budur.
 3. Bankadan gelen olumsuz cevaba istinaden veya bankanızla hiç uğraşmadan direkt olarak iade talebinde bulunacağınız tutara bağlı olarak Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine başvurmanız gerekmektedir.
 4. 2016 yılı için hangi tutardaki iade taleplerinin hangi makamlara başvurması gerektiği bilgisini aşağıda bulabilirsiniz.
  1. İlçe tüketici hakem heyetlerine başvuru için üst parasal sınır, 2.320 Türk Lirası,
  2. Büyükşehir statüsünde olan illerdeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için parasal sınır, 2.320 Türk Lirası ile 3.480 Türk Lirası arası,
  3. Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerindeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için üst parasal sınır, 3.480 Türk Lirası,
  4. Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde, il tüketici hakem heyetlerine başvuru için parasal sınır, 2.320 Türk Lirası ile 3.480 Türk Lirası arası, olarak tespit edilmiştir.

Bu tutarın üzerindeki durumlarda Tüketici Mahkemelerinde dava açılması gerekmektedir.

Eğer dava açmanız gerekecek ise avukatların genellikle bu tip davalara ücretsiz olarak hizmet verdiklerini zira davanın kazanılma ihtimali çok yüksek olduğundan avukatlık ücretini karşı taraftan yani bankadan tahsil etme olanakları bulunduğunu unutmayınız.

Dava açma durumunda 150-200 TL civarında değişen dava açma ücreti ve benzeri masraflar olabileceğini, ayrıca açtığınız davanın 1 veya 2 yıl içinde sonuçlanabileceğini de dikkate almanız gerekmektedir. Ayrıca açtığınız davanın içeriğine bağlı olarak davayı kaybetme veya kısmen kaybetme durumunda karşı tarafın avukatlık masraflarını karşılamanız gerekebilir, tüm bunları avukatınız ile konuştuktan sonra dava açıp açmama kararını vermelisiniz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.