artıpara blog

Kredi Kartı Borçlarım Kontrolden Çıktı, Ne Yapabilirim?

Kredi Kartı nedir nasıl kullanılmalıdıra dair bir blog yazısı yazmıştık, orada da belirttiğimiz gibi Kredi Kartı alışverişlerimizi daha kolay, daha hızlı ve birçok durumda daha avantajlı yapabilmemizi sağlayan bir araç olarak görülmelidir. Bu şekilde görüp buna göre ödemelerimizi ayarlamayacaksak cebimizde başkalarının parası ile dolaşıp, başkalarının parasını harcayacağız demektir.

Kredi kartının aylık ödeme periyodlarında düzenli olarak ödenmesi bize ayrıca yaklaşık 20 günlük bir vade avantajı da sağlar. Ancak düzenli olarak borç tutarının tamamı ödenmeyen kredi kartlarında ödemek durumunda kalacağımız faiz tutarı diğer tüm kredilere göre çok daha yüksek olacağından, kredi kartı kullanımı aynı zamanda en tehlikeli ödeme yöntemlerinden biridir.

Kredi Kartımızın asgari tutarını ödediğimiz zaman sanki borcumuzun tamamını ödemişiz gibi bir yanılgı içine düşebiliriz bu yapabileceğimiz en büyük hata olacaktır. Eğer bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle bu hatayı yaptınız demektir. Neyse sağlık olsun, herşeyin bir çözümü vardır yeter ki sağlığımız, huzurumuz yerinde olsun.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi finansal durumumuzu iyileştirebilmek için öncelikle finansal durumumuzu bilmek, tanımak, incelemek, geliştirmek için çalışmak ve sürekli takip etmek gerekmektedir.

Bunu yapabilmenin en kolay yolu basit bir bütçe oluşturmaktır, bütçe deyince sakın korkmayın, gelirlerinizi ve giderlerinizi alt alta listelemekten başka birşeyden bahsetmiyoruz. Bunu kağıt ile yapabileceğiniz gibi excel veya benzeri bir tablolama yazılımı ile de yapabilirsiniz. Gelir ve giderlerinizi listelerken bunu bir yıl için ve aylık olarak yaparsanız işte size yıllık kişisel bütçeniz çıkmış demektir. Bütçenizi yaptığınızda gelir gider dengenizi görebilecek ve buna göre harcama davranışlarınızı değiştirmek durumunda kalacaksınız.

Şimdi gelelim bugünkü sorununuza, öncelikle bütçe yapmalısınız ki önümüzdeki aylarda kredi kartı borcunuzu ödeyebilecek bir durumda olup olmadığınızı görebilesiniz, eğer ortaya ödeme potansiyeliniz olduğunu gösterin bir resim çıkmıyor ise o halde giderlerinizi nereden kısacağınızı düşünmeye başlayın, alternatif olarak gelirlerinizi arttırmak için de yapabilecekleriniz olabilir onları da düşünün.

İkinci olarak kredi kartı veya kartları borçlarınızı kapatıp bunun yerine uygun oranlı ve bütçenizde çıkan resme uygun vadesi olan bir ihtiyaç kredisi arayışına girmenizi tavsiye ederiz. Dediğimiz gibi Kredi Kartı faizleri tüm kredi faizleri arasında en yüksek olan faizlerdir, borçlarınızı ihtiyaç kredisi ile finanse etmek daha anlamlı olacaktır. Ayrıca vadeyi de biraz daha uzun tutarak aylık ödemelerinizi bütçenize uygun hale getirebilirsiniz.

Ancak bir kredi borcunu başka bir kredi ile kapatmak finansal durumunuza sadece geçici bir ferahlama getirebilecektir, asıl olan bütçenizi yapıp, inceleyip, ayağınızı yorganınıza göre uzatıp veya yorganı büyütüp, bütçenizi sürekli takip etmektir. Bunu yapmazsanız bir süre sonra finansal açıdan daha da kötü bir noktaya gelme ihtimaliniz olacağını üzülerek hatırlatmak isteriz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.