facebook pixel

Kredi Kartı Nedir, Nasıl Kullanılmalıdır?

İlk kredi kartına benzer işlemler 1900'lerin başında Amerika'da yapılmış olmakla birlikte bugünkü kredi kartlarının atası sayılan Diners Club kartları 1950 yılında cüzdanını evde unuttuğu için ünlü bir New York Restoran'ında hesabı ödeyemeyen Frank McNamara tarafından geliştirilmiş ve zamanında kullanımı 20bin kişiye kadar ulaşmıştır.

Diners Club kartını, Amerikan Express kartı takip etmiş ve bugünkü manada kredi kartları kullanımı ortaya çıkmıştır.

Bugün kullandığımız Kredi kartlarının özelliklerine bakarsak;

  1. Banka veya yayınlayan kuruluş tarafından size açılan kısa vadeli bir kredi temelinde kurulmuştur,
  2. Kısa vadeden kasıt 30 günlük periyotlarda yapılan harcamaların tamamının veya asgari ödeme tutarının ödenmesi kast edilmektedir. Hesap kesim tarihinden itibaren yaklaşık 10 gün sonra ödeme yaptığımızı düşünürsek kredi kartlarında ortalama vadenin yaklaşık 20 gün olduğunu söyleyebiliriz.
  3. Kredi kartı kullanımı kişinin kredibilitesinin kurulmasının önemli bir adımıdır, diğer bir deyişle bir tane kredi kartı olan bir kişinin Findeks kredi notu oluşmaya başlamış demektir dolayısıyla kredi kartının dikkatli kullanımı önem arz etmektedir.
  4. Kredi kartı yayınlayan kuruluşların yaptıkları bazı anlaşmalar ile kredi kartı kullandığınızda faydalanabileceğiniz indirim veya promosyonlar olabilir, kredi kartı kullanırken bu tip uygulamaları yaygın olan kartların tercih edilmesi yararlı olabilir.
  5. Birçok durumda bankalar Kredi kartı kullanımı nedeniyle yıllık aidat ücreti alırlar ve bunu kredi kartınıza yansıtırlar, eğer kredi kartınızla düzenli alışveriş yapıyor ve ödemelerinizi de aksatmadan yerine getiriyor iseniz bu aidatların iptaline ilişkin olarak eliniz güçlü olacak demektir, dolayısıyla mutlaka bankanızı arayıp aidatınızın iptal edilmesini istemelisiniz. Yapılan son yasal düzenleme ile aidatsız kredi kartı alma şansınız da bulunmaktadır. Bankaların hazine bonolarından elde ettikleri gelirlerdeki büyük düşüşler onları kredi kartı ve diğer kredi ürünlerinde daha fazla kar etme ihtiyacı noktasına getirdiğinden verdikleri hizmetlerin hepsinde ücret alma temayülünde olmaktadırlar, dolayısıyla ekstrelerinizi iyi inceleyip masraf yansıtmalarını takip etmelisiniz.
  6. Kredi kartının son ödeme tarihinde ödeme yapılmaması veya asgari tutarın altında bir ödemenin yapılması durumunda kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecek bir durum oluşur bu nedenle en azından asgari ödeme tutarının zamanında ödenmesi gerekmektedir. Normal şartlarda ise bizim tavsiyemiz kredi kartı borcunuzu bir sonraki aya bırakmadan tamamını ödemek ve bunu bir alışkanlık haline getirmeye çalışmak olacaktır. Kredi kartlarının faiz oranları çok yüksektir bu nedenle düzenli ödeme yapılmaması durumunda bu sizi bir süre sonra finansal sıkıntıya sokabilir.
  7. Birçok kredi kartından nakit çekme imkanınız da bulunmaktadır ancak şunu belirtmek lazım ki kredi kartı nakit çekimleri faize hem de çok yüksek bir faize tabi olacaktır.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl