facebook pixel

Kredi Kartlarında Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

8 Ekim 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik ile kredi kartlarında her ay yapılması gereken asgari ödemelerin nasıl hesaplanması gerektiği belirtilmiştir.

Bu yönetmelikle belirlenen asgari ödeme tutarları Kredi Kartı limiti ve Kredi Kartı’nın ilk kez kullanılmaya başladığı tarihi dikkate alarak belirlenmiştir. Asgari ödeme tutarlarının dönem borcunun yüzde kaçı olması gerektiğini belirten özet tabloyu aşağıda bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu
Kredi Kartı Limiti Dönem Borcu’nun Yüzde
0 TL – 15.000 TL 30
15.001 TL – 20.000 TL 35
20.001 TL ve üzeri 40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl 40

Özellikle 23 Şubat 2006 tarihinde ilk defa yürürlüğe giren Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu öncesinde bankalar kredi kartı verirken ve bunların limitlerini belirlerken çok daha özgürdüler, çoğu zaman kendi kurumsal yaklaşımlarına ve iç prosedürlerine göre kredi kartı vermekteydiler. Hatta bir dönem kredi kartı borçlarından dolayı yaşanan dramlar televizyon ekranlarında yayınlanırken bankaların köşe başlarında hergeçene kredi kartı dağıttığına dair genel bir kanı bile oluşmuştu.

Ancak kanunun ve takip eden yönetmeliklerin devreye girmesiyle birlikte kredi kartı pazarı tamamen farklı bir çerçeveye büründü ve birçok konuda bankalara limitler getirildi. Halen aşağıdaki konular bankaların iç prosedürlerine göre değil kanun ve yönetmeliklerde belirlenen şekliyle yürütülmek durumundadır.

  1. Bankalar kredi kartı verecekleri kişilere ilişkin kredibilite çalışması yapmak durumundadır.
  2. Bankalar kredi kartı limitlerini kart sahibi istemedikçe arttıramazlar.
  3. Bir kişinin elindeki toplam kredi kartı limitinin aylık gelirinin dört katını aştığının tespit edilmesi durumuda Kredi kartı limit artış talebi yerine getirilmez.
  4. İlk defa kredi kartı alacak bir kişinin kredi kartı limiti ilk yıl için ortalama aylık gelirinin iki katını aşamaz. İkinci ve sonraki yıllar için ise dört katını aşamaz.
  5. Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları da nakit kullanımı ve mal ve hizmet alımına kapatılır.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl