artıpara blog

Kredi Kullanarak Ev Almak Mı? Kirada Oturmak Mı?

Hangisi daha mantıklı? Bu sorunun cevabı birçok değişkene bağlı elbette.

Bu sorunun duygusal yanıtı hiç düşünmeden tahminen birçokları için ev almak yönündedir , evi olmayan birçok kişinin kendine ait güzel bir ev alıp kiracı olmaktan kurtulma hayali vardır. Tabi evi kısa sürede satmak için değil uzun sureli oturmak için aldığınızı varsayıyoruz.

Bir miktar birikmiş parası olan bir kişinin eksik kalan kısmı kredi çekerek tamamlaması yöntemi ile beklemeden ev sahibi olması mümkün elbette. Lakin bu noktada, işin hissiyat tarafını bir kenara koyup kredi kullanmanın doğru bir karar olup olmadığını bir hesapla desteklemek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kredi kullanarak ev sahibi olmaya karar vermeden once hesap ve araştırma yapmak gerekir. Bunun için almak istediğiniz evin fiyatı ya da alternatif olabilecek evlerin fiyatlarını bilmek gerekir. Daha sonra en önemli konu, evi alabilmek için minimum miktarda kredi kullanabilmek için nakit olarak maksimum parayı denkleştirmek olmalıdır.

Bunun sonrasında da aylık bütçe yapmak lazımdır, gelir ve giderleri ortaya koyarak aylık kredi için düzenli ödemeye ne kadar kaynak ayrılabileceği belirlenmeli, kısıtlanabilecek harcamalar bu dönem boyunca yapılmayarak kredi vadesi minimuma indirilmelidir. Kredi vadesi ne kadar uzarsa toplamda geri ödeyeceğiniz miktar da o oranda artacaktır.

Bütün bu veriler elinizde olduktan sonra aşağıdaki basit hesabın karar vermede yardımcı olacağını umuyorum. Basit olarak karşılaştıracağımız şey kredi ödeme vadesi sonunda evin değerine karşın kirada oturmak durumunda yapacağınız birikimdir.

Örnek :
Evin şimdiki değeri:135.000 TL
Eldeki Nakit:35.000 TL
Kredi Turarı:100.000 TL
Kredi Vadesi: 10 yıl
Aylık kredi ödemesi: 1500 TL
Aylik kira: 550 TL

Ev alma seçeneğini tercih ettiğimizde 10 yıl sonunda elimizde evimiz olacak, başka bir birikim yapamadığımızı düşünüyoruz. Evin gelecekteki değerini bulmak için geçmiş 10 yılın ortalama yükseliş değerlerine bakarak ve biraz da temkinli davranarak %160 lik bir artış ile 350.000 TL olacağını varsayalım.

Kirada oturduğumuz durumda ise; ayda 1500 – 550 = 950 TL (Kredi için vereceğiniz tutardan kira ödemesini düşerek) biriktirebildiğinizi ve bunu vadeli hesapta değerlendirdiğinizi varsayarsak ; 10 yıl sonunda yaklaşık 250.000 TL birikime ulaştığımızı varsayalım. Bu değeri farklı yatırım araçları ile daha karlı hale getirmeniz münkün elbette. Başlangıçta sahip olduğunuz 35.000 TL nin 10 yıl sonra 75.000 TL ye ulaşacağını düşünürsek toplamda 10 yıl sonra eldeki birikmiş para 325.000 TL olabilir.

Bu örneğe bakarak ev almanın 10 yıl içinde 25.000 TL daha avantajlı olmasını bekleyebiliriz. 10 yıl kendi evinde oturmuş olmanın verdiği rahatlıkla birlikte...

Elbetteki bu sadece bir örnek ve karşılaştırma yapabilmek için basit bir bakış açısı. Sizin alacağınız evin değeri, konumu, kredi tutarı, maaşınız, günlük harcamalarınız, ödemeleriniz, ne kadar biriktirebileceğiniz kısacası bütçeniz buradaki örnekten oldukça farklılaşabilir.

Yıllar içinde beklenmedik masraflar, ekonomideki alçalıp yükselme trandleri, faizler ve para politikaları, teşvikler ya da yeni düzenlemeler v.b. hem birikimlerinizi hem de sahip olacağınız evin gelecekteki değerini çok farklılaştırabillir. Buradaki yaklaşımımız iki seçeneği karşılaştırmak olduğu için, mevcut koşullar altında her iki seçeneği de varsayımsal olarak değerlendirmiş olduk.

Hesaplama aracına git

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.