artıpara blog

Kredi Kullanımında Yapılan Hatalar

Herhangi bir nedenle yeni bir ev, araba ya da başka bir ihtiyaca istinaden tüketici kredisi kullanmaya karar verdiğinizde sıklıkla yapılan aşağıdaki hataları yapmıyor olduğunuzdan emin olun istedik.

Tüm Bankaların Ürünlerini Karşılaştırmamak

Finansal kararlar verirken sadece kendi bankanızın sunduğu seçeneklerle yola çıkmayın. Diğer bankaların sunduğu seçeneklere de bir bakın. Zaman zaman bankalar kredi kullandırma iştahlarına ve hedeflerine bağlı olarak çeşitli kampanyalar yaparak uygun kredi seçenekleri sunmaktadırlar.

Otomobil almak için gittiğiniz bayinin yönlendirdiği anlaşmalı bankadan kredi kullanmadan önce size sunulan teklifin en avantajlı teklif olup olmadığını araştırın. Ya da ev almak istediğiniz inşaat şirketinin yönlendirdiği bankanın kredi teklifinin gerçekten alabileceğiniz en uygun maliyetli kredi olup olmadığını diğer bankaların ürünlerine bakarak karşılaştırın. Artıpara.com’da elinizdeki mevcut teklifi girerek diğer bankaların faiz oranlarının bu tekliften daha iyi olup olmadığını görme şansınız var.

Karşılaştırma Yaparken Sadece Faiz Oranlarını Dikkate Almak

Kredinin toplam maliyeti ve faiz oranı birlikte değerlendirilmelidir. Alacağınız kredi tipine ve seçeceğiniz bankaya bağlı olarak faiz oranı dışında vergi, sigorta, kredi masrafları gibi ilave maliyetler vardır. Bu masraf kalemleri bankadan bankaya farklılık gösterir. Özellikle ev kredisi gibi yüksek rakamlı kredilerde ödenen diğer masraflar çok maliyetli olabilir. O nedenle kredinin Toplam Maliyetini dikkate alarak bir karşılaştırma yapmak gerekir.

Kredi Vadesinin Doğru Belirlenmemesi

Ödemesi kolay olur diye aslında daha fazla aylık geri ödeme yapabilecekken uzun vadeli kredi tercih etmek daha fazla faiz ödemenize yani toplamda cebinizden daha fazla para çıkmasına neden olur. Bütçe planlaması yapılmadan belirlenmiş yüksek aylık geri ödemeli ve kısa vadeli bir ödeme planı ise , kredi borcunuzun zamanında ödenmemesi nedeni ile sizi sıkıntıya sokup kredi notunuzu düşürmeniz anlamına gelir. Kredi vadesi belirlerken, aile bütçenizi yaparak aylık geri ödemenizi doğru tespit ettikten sonra kredi vadesini belirlemeniz en doğrusu olacaktır.

Kredi Sözleşmesinin Okunmaması

Her sözleşmede olduğu gibi kredi sözleşmesini de okuduktan sonra imzalamak gerekir. Sözlü olarak size iletilmemiş fakat sözleşmede yer alan bir konu sonradan can sıkıcı olabilir.

Sözleşmeyi imzalamadan önce tamamını okuyacak ve anlayacak kadar vaktiniz olsun, anlamadığınız yerleri sorun ve eğer size uygun gelmeyen bir konu olursa sözleşmeden çıkarılmasını istemenin hakkınız olduğunu unutmayın.

Zorunlu Olmayan Sigortaların Bilinmemesi

Kredi konusunda karar vermeden önce kredi tipine bağlı olarak değişen zorunlu ve isteğe bağlı sigortaların hangisi olduğunu bilmenizde yarar var. Zorunlu sigortaları, kredi kullandığınız bankadan yaptırmak zorunluluğu olmadığını bilmelisiniz. Farklı sigorta şirketlerinin fiyatlarını karşılaştırarak size sunulan fiyatın uygun olup olmadığını kontrol etmekte fayda var.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.