facebook pixel

Kredi kullanmadan önce ne yapmalısınız?

Bir hane halkının tek seferde yaptığı en büyük harcama konut alım harcamasıdır. Bu nedenle çoğu zaman konut alımı için mevcut birikimlerimiz yeterli olmaz ve kredi arayışı içine gireriz. Emlak sektöründeki son 10 yıllık canlanmanın en önemli sebeplerinden biri de uzun vadeli ipotekli konut kredilerinin kullanımındaki artıştır. Yapılan düzenlemeler ve faizlerdeki düşüşlerle birlikte konut kredilerine ulaşmak daha kolay hale gelmiş ancak uzun vadeli konut kredisi kullanma geçmişinin ve tecrübesinin fazla olmaması nedeniyle kredilerin geri ödenememesi söz konusu olmuştur. Konut kredileri ve diğer tüketici kredilerinden takipte olanların toplam tutarı 2015 yılı itibariyle 13milyar TL’dir bu da yaklaşık %3,5 oranında bir kredi ödeyememe problemine işaret etmektedir. Hayatımızdaki en büyük tek seferlik alım olan konut alma kararını ve buna bağlı olarak kredi kullanma kararını vermeden önce dikkat etmemiz gereken bazı konular bulunmaktadır.

  • Kredi kullanmadan önce mutlaka tasarruflarınızı arttırıp kredi tutarınızı düşürecek tedbirler almalısınız.
  • Bütçeniz yoksa gelir gider dengenizi tam olarak bilme şansınız yok demektir. Bu durumda ne kadarlık bir kredi taksidi ödeme kapasiteniz olduğunu bilemezsiniz, bu şartlarda kredi arayışına girmeniz ileride sizin için tatsız bir şekilde sonuçlanabilir.  Dolayısıyla aslına bakarsanız bir alışkanlık olarak her sene Aralık ayı geldiğinde mutlaka bir sonraki sene için basit bir şekilde aylık olarak gelirlerinizi ve giderlerinizi listeleyeceğiniz bir bütçe yapmalısınız. Bu bütçeyi yaparken excel veya benzeri bir spreadsheet yazılımından faydalanabilirsiniz.
  • Kredi kullanmadan önce kredi vadesi boyunca oluşmasını beklediğiniz gelir gider dengesini yıllık veya aylık olarak planlayan uzun vadeli bir finansal projeksiyon hazırlamalısınız.
  • Elinizde mevcut tasarruflarınızın durumu, yıllık detaylı bütçeniz ve uzun vadeli özet finansal durum beklentiniz olduğuna göre artık alacağınız kredinin tutarı, aylık kredi ödeme gücünüz ve bu gücünüzü ne kadar süreyle devam ettirebileceğinize karar verebilirsiniz.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl