artıpara blog

Kredi kullanmadan önce ne yapmalısınız?

Bir hane halkının tek seferde yaptığı en büyük harcama konut alım harcamasıdır. Bu nedenle çoğu zaman konut alımı için mevcut birikimlerimiz yeterli olmaz ve kredi arayışı içine gireriz. Emlak sektöründeki son 10 yıllık canlanmanın en önemli sebeplerinden biri de uzun vadeli ipotekli konut kredilerinin kullanımındaki artıştır.

Yapılan düzenlemeler ve faizlerdeki düşüşlerle birlikte konut kredilerine ulaşmak daha kolay hale gelmiş ancak uzun vadeli konut kredisi kullanma geçmişinin ve tecrübesinin fazla olmaması nedeniyle kredilerin geri ödenememesi söz konusu olmuştur.

Konut kredileri ve diğer tüketici kredilerinden takipte olanların toplam tutarı 2015 yılı itibariyle 13milyar TL’dir bu da yaklaşık %3,5 oranında bir kredi ödeyememe problemine işaret etmektedir. Hayatımızdaki en büyük tek seferlik alım olan konut alma kararını ve buna bağlı olarak kredi kullanma kararını vermeden önce dikkat etmemiz gereken bazı konular bulunmaktadır.

  • Kredi kullanmadan önce mutlaka tasarruflarınızı arttırıp kredi tutarınızı düşürecek tedbirler almalısınız.
  • Bütçeniz yoksa gelir gider dengenizi tam olarak bilme şansınız yok demektir. Bu durumda ne kadarlık bir kredi taksidi ödeme kapasiteniz olduğunu bilemezsiniz, bu şartlarda kredi arayışına girmeniz ileride sizin için tatsız bir şekilde sonuçlanabilir.  Dolayısıyla aslına bakarsanız bir alışkanlık olarak her sene Aralık ayı geldiğinde mutlaka bir sonraki sene için basit bir şekilde aylık olarak gelirlerinizi ve giderlerinizi listeleyeceğiniz bir bütçe yapmalısınız. Bu bütçeyi yaparken excel veya benzeri bir spreadsheet yazılımından faydalanabilirsiniz.
  • Kredi kullanmadan önce kredi vadesi boyunca oluşmasını beklediğiniz gelir gider dengesini yıllık veya aylık olarak planlayan uzun vadeli bir finansal projeksiyon hazırlamalısınız.
  • Elinizde mevcut tasarruflarınızın durumu, yıllık detaylı bütçeniz ve uzun vadeli özet finansal durum beklentiniz olduğuna göre artık alacağınız kredinin tutarı, aylık kredi ödeme gücünüz ve bu gücünüzü ne kadar süreyle devam ettirebileceğinize karar verebilirsiniz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.