artıpara blog

Kredi Nedir, Kredi Türleri Nelerdir, İhtiyaç Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Kredi kelimesi, Latince’de itimat etmek, inanmak anlamındaki "credeer" kelimesinden gelmektedir. Bizim kullandığımız anlamdaki kredi ise bankaların veya başka finansal kurumların ödünç kaynak gereksinimi olanlara itimat etmeleri üzerine onlara ödünç olarak verdiği para veya benzeri finansal kaynaklar anlamına gelir.

Türkçe’de pek kullanılmasa da İngilizce Credit kelimesi muhasebe dilinde bir hesabın alacaklandırılması anlamına da gelir. Bu konsepti bankacılık diline çevirecek olur isek şunu söyleyebiliriz, bankanın size güvenmesi, itimat etmesi sonucunda hesabınızı belirli bir tutar ile alacaklandırmasıdır.

Kredi türlerini çok değişik açılardan sınıflandırabiliriz, burada bireysel kredileri sınıflandırmaya çalışacağız ancak unutulmamalıdır çok çeşitli şekillerde ortaya çıkan ticari krediler, proje kredileri, gayri nakdi krediler ve benzeri birçok kredi türü bulunmaktadır.

Bireysel kredileri kullanım amacına göre sınıflandırmaya çalışırsak karşımıza temel olarak üç tip kredi çıkmaktadır.

  1. Konut kredileri: İngilizce terimiyle Mortgage kredileri, konut alımını finanse etmek için uzun vadeli olarak alınan ve kredi karşılığında teminat olarak konutun ipotek edildiği bir kredi türüdür.
  2. Taşıt kredileri: Otomobil, araç veya araba kredisi diye de tabir edilen bu tür krediler de isminden anlaşılacağı üzere araç alımının finanse edilmesinde kullanılır. Kredi karşılığında araç ipotek edilir. Taşıt kredisinde maksimum vade 48 aydır.
  3. İhtiyaç kredileri: Eğitim, evlilik gibi çeşitli masrafların karşılanması için kullanılan tüm kredileri kapsayan genel bir kavramdır.

İhtiyaç kredilerine daha detaylı bakmak gerekirse bu tür krediler yukarıda da bir miktar açıkladığımız gibi çok çeşitli ihtiyaçların karşılanması için talep edilen kredilerdir.

İhtiyaçlar çeşitli olunca ihtiyaç kredisinin türleri de çok çeşitli olmaktadır. Başlıca ihtiyaç kredilerini saymak gerekir ise; tatil kredisi, eğitim kredisi, evlilik kredisi, bayram kredisi, borç birleştirme kredisi, eşya kredisi, bedelli askerlik kredisi ve benzeri ihtiyaçlar için verilen diğer krediler bu kategoride değerlendirilir.

Yasalar gereği ihtiyaç kredisi sadece kişilere verilebilir. Bankalar kurum ve kuruluşlara ihtiyaç kredisi veremez. Yalnızca kişiler şahsi başvuruda bulunarak tüketici kredisini kullanabilirler. İhtiyaç kredisinde maksimum vade 36 aydır. İhtiyaç kredilerinde ipotek yoktur ancak bazı durumlarda bankalar kefil isterler bazı durumlarda ise kefilsiz de ihtiyaç kredisi kullanılabilir.

İhtiyaç kredisi tutarları genellikle düşük olmaktadır, ortalama ihtiyaç kredisi tutarı 2015 yılı itibariyle 9000 TL civarındadır. Bankalar genellikle 3000 TL ‘nin altındaki kredi taleplerini değerlendirmemektedirler ancak bazı özel kampanyalar yapıldığında daha düşük tutarlarda da ihtiyaç kredisi kullanılabilmektedir.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.