facebook pixel

Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler

Kredi Notu Nedir? Neden Önemlidir?

Bankalarla yapılan tüm bankacılık işleri mevzuat gereği düzenli olarak Kredi Kayıt Bürosuna gönderilir. Bu bilgiler değerlendirilerek kişi ya da kurumlara verilen finans notu, kredi notudur. Bankacılık sisteminden aktif olarak kredi kartı, bireysel kredi ve kredili mevduat hesabı kullanan veya son 5 yıl içerisinde kredisi kapanmış olan tüm bireysel kullanıcıların kredi notu vardır. Bu notlar günlük olarak yapılan bankacılık hareketlerine bağlı olarak günlük olarak güncellenir.

Kredi notu, bireylerin bankalardan kullandıkları taksitli kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ait kredi kullanım ve ödeme alışkanlıklarına göre hesaplanan bir nottur. Notun yüksek olması borçlunun kredi ödemelerinde gecikme olması ihtimalinin düşük olduğunu gösterir ve bankalar için önemli bir değerlendirme kriteridir. Notu düşük olan tüketicilerin kredi başvurularının onaylanma olasılığı azalır. Banka, kredi taleplerini değerlendirirken kredi notuna ek olarak gelir ile gelirin kaynağına ilişkin verileri ve diğer demografik özellikleri de dikkate alır.

Kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması, kredi borçlarının zamanında ödenmesi, kredi ya da kredi kartı borcu nedeni ile yasal bir takibin gerçekleşmesi, mevcut borçlar, karşılıksız ya da gecikmiş çekler kredi notunu belirleyen faktörlerdendir. Bankalar, kredi notu ile risk durumunu ortaya çıkararak işlem yapıp yapmamaya karar verirler. Findeks Kredi Notu 1 ile 1900 değerleri arasında değişmektedir. 1 en riskli puan iken, 1900 en az riskli puandır. Eğer bankalar kampanyaları hakkında bilgilendirme yapıyorsa bu kredi notunuzun bir ölçüde yeterli olduğu anlamına gelir.

Kredi notu yüksek olan kişiler bazı bankalardan daha düşük faizli kredi alabilirler. Bunun için kredi kartları ve kredi ile ilgili ödemelerin düzenli olması çok büyük önem taşır.

Her banka kredi notu konusunda farklı strateji izleyebilir. Yani bir bankanın kredi vermek için uygun bulmadığı kredi notunu bir başka banka uygun bulabilir. Kredi notunuz riskli sınıfında ise, banka kredi vermeyebilir, verse de düşük kredi miktarı için dahi kefil ya da ipotek talep edebilir.

Size önerimiz ; eğer kredi notunuz düşükse, bankaların kredi verme konusundaki politikaları farklı olduğu için, artipara.com’da açtığınız ihaleye en iyi teklifi veren banka değerlendirme yaptıktan sonra kredi başvurunuza red cevabı verdiyse, artipara.com’da ikinci sıradaki en uygun maliyetli kredi veren bankaya başvurmanızdır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Ücretli midir?

Kredi notu bankaların şubelerine dilekçe ile başvurarak ya da internet şubelerinden öğrenilebilir. Bunun için bankalar ücret talep edebilirler.

Findeks.com adresinden notunuzu ücret karşılığı öğrenebilirsiniz.

Diğer bir yöntem cep telefon operatörleridir. Avea, Türkcell ve Vodafone kısa mesaj servisleri sayesinde Findeks kredi notlarını öğrenebiliriz. Cep telefon operatörleri bu hizmet bedeli İçin müşterilerinden ücret almaktadırlar.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl