artıpara blog

Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler

Kredi Notu Nedir? Neden Önemlidir?

Bankalarla yapılan tüm bankacılık işleri mevzuat gereği düzenli olarak Kredi Kayıt Bürosuna gönderilir. Bu bilgiler değerlendirilerek kişi ya da kurumlara verilen finans notu, kredi notudur. Bankacılık sisteminden aktif olarak kredi kartı, bireysel kredi ve kredili mevduat hesabı kullanan veya son 5 yıl içerisinde kredisi kapanmış olan tüm bireysel kullanıcıların kredi notu vardır. Bu notlar günlük olarak yapılan bankacılık hareketlerine bağlı olarak günlük olarak güncellenir.

Kredi notu, bireylerin bankalardan kullandıkları taksitli kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ait kredi kullanım ve ödeme alışkanlıklarına göre hesaplanan bir nottur. Notun yüksek olması borçlunun kredi ödemelerinde gecikme olması ihtimalinin düşük olduğunu gösterir ve bankalar için önemli bir değerlendirme kriteridir. Notu düşük olan tüketicilerin kredi başvurularının onaylanma olasılığı azalır. Banka, kredi taleplerini değerlendirirken kredi notuna ek olarak gelir ile gelirin kaynağına ilişkin verileri ve diğer demografik özellikleri de dikkate alır.

Kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması, kredi borçlarının zamanında ödenmesi, kredi ya da kredi kartı borcu nedeni ile yasal bir takibin gerçekleşmesi, mevcut borçlar, karşılıksız ya da gecikmiş çekler kredi notunu belirleyen faktörlerdendir. Bankalar, kredi notu ile risk durumunu ortaya çıkararak işlem yapıp yapmamaya karar verirler. Findeks Kredi Notu 1 ile 1900 değerleri arasında değişmektedir. 1 en riskli puan iken, 1900 en az riskli puandır. Eğer bankalar kampanyaları hakkında bilgilendirme yapıyorsa bu kredi notunuzun bir ölçüde yeterli olduğu anlamına gelir.

Kredi notu yüksek olan kişiler bazı bankalardan daha düşük faizli kredi alabilirler. Bunun için kredi kartları ve kredi ile ilgili ödemelerin düzenli olması çok büyük önem taşır.

Her banka kredi notu konusunda farklı strateji izleyebilir. Yani bir bankanın kredi vermek için uygun bulmadığı kredi notunu bir başka banka uygun bulabilir. Kredi notunuz riskli sınıfında ise, banka kredi vermeyebilir, verse de düşük kredi miktarı için dahi kefil ya da ipotek talep edebilir.

Size önerimiz ; eğer kredi notunuz düşükse, bankaların kredi verme konusundaki politikaları farklı olduğu için, artipara.com’da açtığınız ihaleye en iyi teklifi veren banka değerlendirme yaptıktan sonra kredi başvurunuza red cevabı verdiyse, artipara.com’da ikinci sıradaki en uygun maliyetli kredi veren bankaya başvurmanızdır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Ücretli midir?

Kredi notu bankaların şubelerine dilekçe ile başvurarak ya da internet şubelerinden öğrenilebilir. Bunun için bankalar ücret talep edebilirler.

Findeks.com adresinden notunuzu ücret karşılığı öğrenebilirsiniz.

Diğer bir yöntem cep telefon operatörleridir. Avea, Türkcell ve Vodafone kısa mesaj servisleri sayesinde Findeks kredi notlarını öğrenebiliriz. Cep telefon operatörleri bu hizmet bedeli İçin müşterilerinden ücret almaktadırlar.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.