artıpara blog

Kredi Notu Nedir, Kredi Notu Kriterleri Nelerdir, Kredi Notumu Nereden Öğrenebilirim?

Daha önceki Blog yazılarımızın bazılarında da değindiğimiz gibi Türkiye'de Kredi Notu olarak ilk ortaya çıkan ürün Türkiyenin önde gelen 9 bankası tarafından kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.'nin bir markası olan Findeks tarafından hesaplanan bir nottur.

Bu notta nelerin dikkate alındığı konusuna değineceğiz ancak daha önce şunu belirtmekte fayda bulunmaktadır, Türkiye'de kredibilite ve kredi notu kavramı henüz çok yenidir dolayısıyla ilerleyen dönemlerde Findeks dışında da kredi notu hesaplama yöntemleri, yaklaşımları ve şirketleri ortaya çıkacaktır diye düşünüyoruz.

Bununla birlikte Findeks'in kredi notu ve kredibilite kavramı konusunda önemli bir liderlik misyonu üstlendiğini ve sektör için çok sağlam bir başlangıç noktası oluşturduğunu görüyoruz, bundan dolayı Findeks ekibini canı gönülden kutluyoruz.

Findeks'in kredi notu hesaplamada dikkate aldığı ana bileşenler ve bunlara ilişkin ağırlıklar aşağıdaki gibidir;

 1. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30:
 2. Bireysel kredi taksitlerinin yani mevcut konut krediniz, otomobil krediniz veya tüketici kredinize ilişkin taksitlerin ve kredi kartı ekstrelerindeki asgari ödeme tutarlarının zamanında ödenmesi Findeks Kredi Notu'nu yükselten bir unsurdur. Ödemelerin son ödeme tarihinden sonra yapılması, Findeks Kredi Notu'nu olumsuz etkileyen nedenlerin başında gelmektedir.

 3. Mevcut Hesap ve Borç Durumu %25:
 4. İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaba dahil edilmektedir.

 5. Yeni Kredi Açılışları %20:
 6. Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler, kişinin risklilik oranını artıran bir unsurdur. Bununla birlikte notunu etkileme oranı göreceli olarak düşüktür.

 7. Kredi Kullanım Yoğunluğu %15:
 8. Kredi kullanan ve düzenli ödeme tarihçesine sahip olan bir kişinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.

 9. Diğer Faktörler %10:
 10. Bu kısımla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmamakla birlikte tüm bireyler için standart olarak elde edilemeyen ancak elde edildiğinde önemli bir kredibilite bilgisi olarak kullanılabilecek tüm unsurlar değerlendiriliyor diye düşünmekteyiz. Mesela maaş bilginiz, kullandığınız araba markası veya oturduğunuz adres gibi birçok bilgi kredibilitenize etki edebilecek önemli bilgilerdir.

Findeks kredi notunuzu düzenli olarak kontrol etmenizde büyük fayda bulunmaktadır zira şu an kredi ihtiyacınız olmayabilir ancak kredi ihtiyacınız olduğunda kredi notunuz uygun değilse bunu kısa zaman içinde düzeltmek mümkün olmaz ve kredi almakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Kredi notunuz kişisel finansal planlamanızın ayrılmaz bir parçası olmalı ve sürekli gözetim altında tutulması gereken kalemler arasında düşünülmelidir.

Findeks kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebileceğiniz bir kanal şu an itibariyle bulunmamaktadır, ya da en azından bizim bilgimiz dahilinde böyle bir kanal yoktur. Ancak ücretli olarak Findeks kredi notunuzu aşağıdaki kanallardan öğrenebilirsiniz;

 1. Findeks'in resmi sayfasından yani www.findeks.com'dan öğrenebilirsiniz.
 2. Türkcell kredi notu sorgulama: TCKN boşluk DOĞUM YILInızı yazıp 1122'ye gönderebilirsiniz. (Ör: 12345678912 1982) Ücretlendirmesi : 9 TL
 3. Avea-Türktelekon kredi notu sorgulama: Avea'nın, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) işbirliği ile sunduğu ve bireylerin finansal performans verilerini tek bir SMS yoluyla kolaylıkla öğrenebildiği "Findeks Kredi Notu Sorgulama Servisi" vardır. Kredi notunu öğrenmek isteyen Avea abonelerinin TC kimlik numaraları ile birlikte doğum yıllarını 1122'ye mesaj olarak göndermesi yeterli. Ücretlendirme :9 TL

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.