facebook pixel

Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

Daha önceki blog yazılarımızın bazılarında da belirttiğimiz gibi kredi notunuzu bilmeli ve düzenli olarak takip etmelisiniz zira bugün itibariyle herhangi bir kredi ihtiyacınız olmasa bile ilerde ortaya çıkacak bir kredi ihtiyacınızda krediyi alıp alamamanız büyük oranda kredi notunuza bağlı olacaktır.

Kredi notunuzu hızlı bir şekilde düzeltmek mümkün olmadığından notun sürekli olarak göz altında tutulması ve düşük notun yükseltilmesi için gerekli tedbirlerin zamanında alınması gerekir. Diğer bir deyişle son dakikada kredi notunuzu yükseltmek mümkün olmayacaktır bunu bilerek davranmakta fayda bulunmaktadır.

Diğer taraftan kredi notunu öğrenmek için başvurmanın kredi notu üzerinde herhangi bir etkisi yoktur, yani kredi notunu öğrenmek veya risk raporu almak kredi notunu düşürmez.

Kredi notunun belirlenmesinde 100 ‘ün üzerinde kriter dikkate alınmasına karşın kredi notunuzu yükseltebilmeniz için dikkat etmeniz gereken ana konular aşağıdaki gibidir;

 1. Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları
 2. Mevcut hesap ve borç durumu
 3. Yeni kredi açılışları
 4. Kredi kullanım yoğunluğu
 5. Diğer bilgiler olarak özetleyebiliriz.

Daha spesifik olmak gerekir ise aşağıdaki konularda dikkatli davranmak ve zamanında aksiyonlar alarak olumsuzlukları engellemek kredi notunuzun yüksek kalmasına veya yükselmesine önemli ölçüde etki edecektir.

 1. Tüm kredi kartlarınızdaki borçları en aza indirin. Mümkünse sıfırlayın. Sadece asgari ödeme tutarını ödüyor olmanız zamanla sorun yaşamanıza neden olabilir.
 2. Kredi ödemelerinizi her zaman gününde yapın. Bankalar, borcunu düzenli ödeyen kişilere her zaman pozitif bakarlar ve yeni kredi vermek konusunda daha az çekimser olurlar.
 3. Kredi kartlarınızdaki limitlerin sadece ihtiyacınız kadar olmasına özen gösterin. Limitlerinizin çok yüksek olması notunuzu olumlu etkilemeyecektir.
 4. İhtiyacınız olmadan kredi başvurusu yapmayın. Bir kenarda bulunsun dediğiniz ama aslında borç olan her para notunuzu olumsuz etkileyebilir.
 5. Tek bir ihtiyacınız için birkaç kredi başvurusu yapmaktan kaçının. Kısa zamanda çok başvuru yapılması olumlu bir sinyal değildir.
 6. Direkt olarak olmasa bile endirekt olarak notunuzu etkileyebilecek bir duruma girmemek için istikrarlı bir finansal hayatınız olmasına özen gösterin. Faturalarınızı zamanında ödeyin veya otomatik ödeme talimatı verin. Para giriş çıkışı ile ilgili tüm konuları yakından takip edin. Ekstrelerinizi okuyun ve tüm harcamalarınızı, özellikle yüksek miktarda olanları inceleyin.
 7. Risk raporunuzu düzenli olarak takip edin, altı ayda bir veya kendi durumunuza göre daha sık kontrol etmenizde fayda vardır.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl