artıpara blog

Kredili Konut Alım Satımında İzlenecek Süreç

Konut arayışınızı kendi başınıza yönetebileceğiniz gibi bir emlakçı vasıtasıyla da bu işi yapabilirsiniz. Süreçte profesyonel bir emlakçının olması durumunda işlerin sizin adınıza daha kolay olacağı açıktır, ancak iyi bir emlakçı ile bile çalışıyor olsanız kredili konut alım satımında sürecin nasıl işlediğini bilmek birçok açıdan çok önemlidir.

Öncelikle yapacağınız alışveriş çok büyük tutarlı olduğundan aldatılma riski ile karşı karşıya kalmanız durumunda kaybınız çok büyük olacaktır bu nedenle sürecin yönetilmesini üçüncü şahısların insiyatifine bırakmamalısınız. İkinci olarak süreçte neler yaşanacağını bilmek zaman kaybetmeden ve gereksiz stres yaşamadan işlemlerin hızla yapılması için gereklidir.

Bu nedenle izleyen paragraflarda sırasıyla sürecin işleyişi ile ilgili bilgiler paylaşıyor olacağız.

 1. Aradığınız konutu bulup, satıcı ile anlaştıktan sonra yapacağınız ilk iş bu konut için bankanıza kredi başvurusu yapmak ve bankanın konut için ekspertiz yapmasını ve kredi onayı vermesini sağlamak olacaktır.
 2. Bankanız kredi onayı sürecinde bulduğunuz konutun krediye uygunluğunu ve tapuda üzerinde halihazırda herhangi bir ipotek olup olmadığını kontrol edecektir. Bu kontroller sizin süreç sırasında aldatılma riskinizi azaltan bir işlev de görecektir.
 3. Banka konut üzerinde herhangi bir ipotek olmadığını, konutun krediye uygun olduğunu kesinleştirdikten sonra sizinle kredi sözleşmesi imzalayacaktır.
 4. Tapuya gitmeden önce aşağıdaki belgeler hazırlanır;
  • Satışı gerçekleşecek taşınmaza ait tapu senedi
  • Satıcı ve alıcıların fotoğraflı nüfus cüzdanları
  • Satıcıların birer, alıcıların ikişer adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafları
  • Tapu sahibi işleme bizzat gelmiyor ise, temsile ilişkin belge(Vekâletname, vasi kararı, kayyım kararı vb.) Vekil veya temsilci olan kişinin fotoğraflı nüfus cüzdanı ve bir adet vesikalık fotoğrafı
  • Yine alıcılardan da bizzat gelmeyen var ise, onları temsil eden kişilerin fotoğraflı nüfus cüzdanları, vesikalık fotoğrafları ve temsile ilişkin belge
  • Satışı yapılacak olan taşınmaza ait ilgili belediyeden alınmış emlak beyan değerini (rayiç bedel) gösteren belge
  • Kat mülkiyeti kurulmuş gayrimenkullerde DASK poliçesi
  • Belediyeden emlak vergisi borcu olmadığını teyid edin
 5. Kredi onayı çıktıktan sonra, satıcı, tapu dairesinde sıramatikten TC kimlik numarası ile sıra numarası alır ve evraklarla birlikte ön başvurup yapılır. Tapu dairesinde gerçekleşen incelemeden sonra evraklarda herhangi bir eksiklik yok ise ön başvuru onaylanır ve satıcıya mesaj gelir. Mesaj içeriğinde tapu harcının nereye ödeneceği bilgisi ve akabinde randevu günü ve saati verilir.
 6. Bu randevuda bankanın temsilcilerinin de bulunmasını sağlamanız gerekmektedir.
 7. Tapu dairesine alım satımın gerçekleştiği tutar beyanı yapılır. Gerçek tutarın beyan edilmediği durumlarda satıcı açısından vergi ziyaı cezası ortaya çıkabilir. Ayrıca alıcı açısından da tapudaki resmi alım tutarının düşük olması satıcı ile sonradan ortaya çıkabilecek ihtilaflarda resmi tutar ile gerçek tutar arasındaki fark için talepte bulunamama riskini doğurur.
 8. Alıcı ve satıcı resmi satış tutarı üzerinden ayrı ayrı %2 tapu harcı öderler, yani resmi satış tutarı üzerinden toplam %4 tapu harcı ödenir.
 9. Tapu harcı ödemesi yapıldıktan sonra alıcı ve satıcı tapudan gelen mesaja uygun olarak randevuya gider alış-verişi tapu memuru önünde yaparlar.
 10. Banka avukatı veya temsilcisi de bu alış veriş sırasında tapuda bulunur, satın alınan konuta bankanın ipotek kaydı tapuya işlenir, yeni tapu çıkartılır.
 11. Satış tutarının peşin olarak verilmesi gereken tutarı bir banka bloke çeki şeklinde tapu memuru önünde imzalar atılırken satıcıya verilir. Kredi tutarı ise yeni tapunun çıkması akabinde satıcının ilgili bankadaki hesabına transfer edilir. Tapuda nakit taşımak uygun değildir, peşin verilmesi gereken tutar için bankanızla görüşerek satıcı adına bloke çek hazırlatılması en doğru yöndemdir.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.