artıpara blog

Moody’s Kredi Notu İndiriminin Kredi Faizlerine Etkisi Ne Olur?

Moodys’in Türkiye‘nin kredi notunu düşürmesinin ardından piyasalar haftaya negatif bir çalkantı ile başladı. Borsa İstanbul‘da değer kayıpları açılışta %4‘lere ulaştı, Dolar TL paritesi 2.99 ve 3‘leri test etti.

Çok hızlı gelen bu tepkilerden daha önemlisi ise piyasanın önümüzdeki hafta ve aylarda hangi seviyelerde dengeleneceği ve Moody’s in kararının ekonominin spesikfik alanlarına etkisinin nasıl oluşacağıdır.

Bu yazımızda kredi piyasalarındaki faiz ve maliyetlerin önümüzdeki günlerde ne yönde yol alacağına dair görüşümüzü sunmaya çalıştık.

Fitch ve Moody’s notumuz bu karar öncesi yatırım yapılabilir seviyede idi, bunun önemi şu; iki uluslararası derecelendirme kuruluşundan yatırım yapılabilir seviyede notu olan ülkeler bazı büyük fonlardan yatırım alabilmektedirler, bu tip fonların iç prosedürleri gereği yatırım yapılabilir notun en az iki bağımsız kuruluşca teyid edilmiş olması gerekmektedir. Dolayısıyla Türkiye 2013 yılının Mayıs ayında Moody’s notumuzu yatırım yapılabilir seviyeye çektiği günden bugüne kadarki dönemde bunun faydalarını gördü. Büyük yabancı fonlar Türkiye içindeki yatırımlara iştirak ettiler.

Burada yatırımlardan kastımız ülkeye fabrika kurmak veya iş yapmak için para getiren yabancılar yani doğrudan yabancı sermaye yatırımı değil portföy yatırımı diye tabir edilen hisse senedi, tahvil ve benzeri menkul varlıklara yatırım yapmak için gelen paralardır.

Şimdi ise sadece bir yatırım yapılabilir notumuz kaldığı için bu yatırım akışının terse dönmesi ve daha önce yatırıma gelen bazı fonların yatırımlarını satarak Türkiye’den çıkması bekleniyor.

Ne kadarlık bir yatırımın Türkiye’den çıkacağına dair tahminler 3milyar Dolar ile 10milyar Dolar arasında değişmekle birlikte bu rakamlar şu an itibariyle spekülasyondan öteye geçememektedir.

Sıcak para akışlarında ters yönde bir hareketlilik yaşanacağı aşikar ancak daha genel olarak bu yeni durumun yaratacağı etkiler neler olabilir;

 1. Yeni yatırım girişlerinin yavaşlamasına hatta durmasına yol açabilir,
 2. Sadece portföy yatırımlarını değil doğrudan yatırım kararlarını da negatif yönde etkileyebilir,
 3. Hazine, bankalar ve özel sektör şirketlerinin finansman erişimini zorlaştırabilir ve maliyetlerini yükseltebilir,
 4. Sermaye girişlerinde dalgalanma ve oynaklık artabilir,
 5. Uzun vadede bir başka not düşüşü veya diğer etkilerle birlikte büyümeyi negatif etkileyebilir,
 6. Yabancı yatırımın çıkması TL’nin değer kaybını hızlandırabilir ve enflasyon üzerinde baskı yaratabilir.

Bu genel çerçeve kredi piyasaları detayında nasıl bir resmi karşımıza getirebilir;

 1. Bankaların yurtdışı finansman kaynaklarının azalması ve maliyetlerinin artması ile risk iştahları azalabilir bu da kredi musluklarını biraz daha sıkmaları anlamına gelebilir,
 2. Kredi maliyetleri azalan kaynaklar nedeniyle artabilir, dolayısıyla faizlerde bir miktar yükseliş kalıcı hale gelebilir,
 3. Yükselen kredi faizleri ve azalan finansman olanakları özel sektörde yüksek borçla faaliyet gösteren firmaları daha da zorlayabilir,
 4. Tüketici güven endeksinde daralmaya ve dolayısıyla harcama eğiliminin azalmasına yol açabilir, bu da kredi piyasalarının talep tarafında etkisini gösterebilir,
 5. Merkez bankasının faiz düşürme eğilimi ile kaynak bulma zorluğu birleşirse bankaların karlılıkları sıkışmaya başlayabilir, bu da yine kredi vermekte bankaları daha seçici hale getirebilir.

Bütün bu değerlendirmeler teorik yaklaşımlarla yapılmıştır ancak şunu biliyoruz ki Türkiye ekonomisi özellikle 2016 yılındaki birçok şoka karşı önemli bir direnç göstermiş ve temel verileri itibariyle hala sağlam gözükmektedir.

Diğer taraftan Türk insanının yaratıcı ve krizlere alışık yapısı teorik tespitlerin işaret ettiği negatif etkilerin azaltılmasında önemli etki yapacak unsurlardan biridir.

Kredi notunun düşürüleceği beklentisi ile hükümet ve merkez bankası nezdinde alınan bazı tedbirlerin, bundan sonra da devam edeceği ve yapısal değişimlere hız verileceği düşüncesinde olduğumuzdan kredi notunun düşürülmesinin etkisinin de sınırlı kalacağına inanmaktayız.

Bu yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır ve genel görüş ifadesi olarak dikkate alınmalıdır, yatırım tavsiyesi değildir, bu yazımı baz alarak yatırım kararlarınızı vermeyiniz, yatırımlarınız için uzmanlardan yardım almanız gerektiğini unutmayınız.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.