facebook pixel

Onaylı Krediyi Kullanmaktan Vazgeçmek

İhtiyaç, konut ya da taşıt kredilerinden birine başvurdunuz ve kredi talebinizi banka onayladı, sözleşmeyi de imzaladınız. Bu aşamadan sonra herhangi bir nedenle kredi kullanmak istemediğinize karar verirseniz ya da kredi kullanmanızı gerektiren nedenler ortadan kalkarsa ne yapabilirsiniz?

Kanunen size tanınan haklar çerçevesinde sözleşme imza tarihinden itibaren 14 gün içinde Banka’ya bildirimde bulunmanız durumunda sözleşmeden cayma hakkına sahipsiniz. Bu durumda herhangi bir cezai şart ödemek durumunda değilsiniz, herhangi bir gerekçe göstermeniz de gerekmez.

Caydığınıza dair bildirimi Banka’ya gönderdikten sonra otuz gün içinde anapara ile birlikte kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar geçen sürede hesaplanan faizi, KKDF ve BSMV’yi ödemek durumundasınız. Belirtilen zaman içinde ödemelerin tamamının yapılmaması durumunda sözleşmeden caymış sayılmazsınız. Cayma durumunda, kamu kurum ve kuruluşları veya üçüncü kişilere yapılan masraflar varsa bunları banka sizden talep eder.

Konut kredisini kullanmaktan vazgeçilmesi durumunda ekspertiz ücretinin ne olacağı sorusu akla gelebilir. Bankalar ekspertiz faaliyetine başlamadan önce ekspertiz ücreti konusunda bilgilendirme yapmakla yükümlüdür. Bilgilendirme yaptıktan ve ekspertiz faaliyetini başlattıktan sonra kredi kullanmaktan vazgeçmeniz durumunda değerleme şirketinin ekspertiz hizmetine karşılık kesmiş olduğu fatura bedeli sizden talep edilir.

Banka kullanmaktan vazgeçtiğiniz krediye ilişkin ceza uygular mı? Banka, anaparaya uygulanan akdi faiz varsa, kredi işlemlerinizle ilgili herhangi bir kamu kurum ya da kuruluşuna ödediği ücret varsa ya da üçüncü kişiye ödediği masraflar varsa bunları sizden talep eder. Bu sayılanların dışında bir masraf ya da ödeme talep edemez.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl