artıpara blog

Online Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanımı

Zaman kaybetmeden, almak istediğimiz ürün veya hizmet hakkında araştırma yaparak hem de daha ucuza birçok şeyi internetten temin etmek mümkün olduğu için , internetten alışveriş yapanların sayısı her geçen gün artıyor.

Kredi kartı ile internetten alış veriş yapmak güvenlik kurallarına dikkat edildiğinde güvenli olabilmektedir. Sanal alışverişlerimizin güvenli olması için alınacak tedbirlere bir bakalım.

  • Alışveriş yapacağınız sanal mağaza hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Alışveriş yapacağınız site bilinir, belli bir geçmişi ve müşterisi varsa alışveriş yapanların yorumlarına bakarak güvenilir olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tanıdıklarınız arasında bu siteyi kullananlar yoksa şikayet sitelerinden bu firmayı araştırın, adres ve telefon bilgilerini kontrol edin.
  • Alışverişlerinizi kendinize ait telefon yada bilgisayardan yapın. Ortak kullanıma açık bir bilgisayardan sanal alışveriş yapmayın.
  • Kredi kartı bilgilerinizi, kredi kartının arka yüzündeki şifre görevi gören CCV kodunu başkasına vermeyin, herhangi bir not kağıdı, not programı ya da herhangi bir dijital alana yazmayın.
  • Alışveriş sırasında adres çubuğunu kontrol edin, otomatik programlarla başka bir adrese yönlendirme yapılıp yapılmadığı kontrol edin, eğer yapılıyorsa bu siteyi kullanmak güvenli değildir. Ödeme yapacağınız sırada sayfanın başka bir adrese yönlendirilmesi sık rastlanan bir dolandırıcılık yöntemidir. Eğer kullandığınız site sizi bankaya yönlendiriyorsa banka isminin alan adı olarak yazılıyor olması gerekir. Bu durumda adrese dikkat edin, bankanızın sitesi olup olmadığına bakın.
  • 3D Secure ödeme seçeneğinin olup olmadığını kontrol edin, 3D ödeme seçeneği olan alışveriş sitelerini tercih edin. 3D ile ödeme esnasında internet sitesinden bağımsız bankanın sunucuları üzerindeki bir sayfada güvenlik doğrulaması yapılır ve kredi kartı bilgileriniz internet mağazası tarafından görüntülenemez. Bankanız tarafından sitemde kayıtlı cep telefonunuza gönderilen tek kullanımlık 3D şifresini kimse ile paylaşmayın. 3D şifresinin gönderildiği mesajda alışveriş yapılan firmanın baş harfleri ile harcama tutarı bilgileri bulunur. Bunların kontrol edilmesi ve farklılık olması durumunda alışverişe devam edilmemesi gerekir.
  • Sitenin SSL protokolünün olduğundan emin olun. Bunun için iki şeyi kontrol etmeniz gerekir, sayfanın adres kısmındaki “http” alanı “https” alanına geçmeli ve sayfanın alt kısmında bir anahtar işareti çıkmalıdır.

Yeterince bilgi sahibi olmadığınız ve daha önce kullanmadığınız bir siteden alışveriş yapmak istiyorsanız bu durumda kredi kartı yerine Havale/EFT/Kapıda nakit ödeme seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. Para transferinde açıklama bölümüne sipariş numaranızı yazarak ödeme dekontunu saklayın.

Alışverişlerde sanal kart kullanmak, tercih edebileceğiniz diğer bir seçenek olabilir. Sanal kart, basılı olmayan asıl kartınıza ya da hesabınıza bağlı olarak belirlediğiniz limit dahilinde bankanızın internet sitesinde kolaylıkla oluşturabileceğiniz bir karttır. Sanal kartın numarası gerçek kartınızın numarasından farklıdır. Dolandırıcılık olması durumunda kaybınız sadece sanal kart için belirlediğiniz limit kadar olur. Sanal kartların oluşturma, kullanım yada üyelik gibi ücretleri yoktur.

Keyifli ve güzel alışverişler...

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.