artıpara blog

Otomobil Dünyasında Segmentler

Binek otomobil almayı düşünüyorsunuz ama önce ne tür bir otomobil alacağınıza karar vermeniz gerekiyor bu durumda pazardaki opsiyonların hangi ana segmentlere ayrıldığını bilmek yararlı olacaktır.

Otomobil modelleri A, B, C, D, E, F, G/S olmak üzere toplam 7 ana segment altında sınıflandırılabilir. Bazı durumlarda veya coğrafyalarda segment isimleri farklı olabilir nitekim bu konuda bütün dünyanın anlaştığı bir metodoloji yoktur. Burada bahsettiğimiz sınıflar Türkiye’de genel olarak kullanılan terminolojiye uygun olarak hazırlanmıştır.

A Segmentindeki Otomobiller: Düşük fiyatlı, düşük yakıt harcaması olan, park sorunu olmayacak büyüklükte tasarlanan en küçük şehir araçları bu sınıfa girmektedir. Bu segmentin Türkiye’deki örnekleri arasında; Renault Twingo, Peugeot 107, Smart Fortwo, Fiat Panda, Hyundai i10, Suzuki Alto, Chevrolet Spark, Ford Ka, Citroen C1, Kia Picanto, Opel Agila ve Subaru R1 sayılabilir. Bu segmentin Türkiye’de ençok satanları arasında Hyundai i10 ve Citroen C1 ön sıralarda yer almaktadır. Daha çok bekarlar veya çocuksuz aileler tarafından tercih edilen bu modeller otomobil kullanmaya giriş modeli olarak düşünülebilir.

B Segmentindeki Otomobiller: Türkiye’de çok popüler olan bu segment hem dış ebat olarak hem de iç hacim olarak A sınıfı modellerden bir boy üsttedir. Şehir içi kullanıma uygun ama şehirler arası kullanımı da yaygın olan bir model olarak göze çarpmaktadır. A sınıfı modellerin küçük kaldığı bir çok durumda B sınıfı modeller ön plana çıkmaktadır zira yakıt tasarrufu ve park sorunu noktasında A sınıfına en yakın segmenttir. Bu segmentin Türkiye’deki örnekleri arasında: Volkswagen Polo, Renault Clio, Toyota Yaris, Ford Fiesta, Opeal Corsa, Hyundai i20, Seat İbiza, Peugeot 207, Dacia Sandero, Fiat Palio, Suzuki Swift, Nissan Micra, Mitsubishi Colt, Skoda Fabia, Lada Niva ve Nissan Note sayılabilir. Bu segmentteki otomobiller de yine bekarlar ve çocuksuz aileler tarafından daha çok tercih edilen modellerdir.

C Segmentindeki Otomobiller: Dış ölçüleri, iç hacmi ve bagaj hacmiyle A ve B segmentindeki araçlardan daha büyük olan C segmenti araçları daha çok bir veya iki çocuklu küçük aileler için ideal olarak düşünülebilir. Şehir içi olduğu kadar şehirlerarası yollarda da performansı ve güvenlik özellikleri ile B sınıfı araçlara göre biraz daha önce çıkmaktadırlar. Hem hatchback hem de sedan modellerin yer aldığı bu segmentteki araçların yakıt harcamaları A ve B segmentindeki araçlara göre daha fazladır ancak diğer segmentler ile karşılaştırıldığında hala yatık açısından tasarruflu araçlardan bahsettiğimizi söyleyebiliriz. Bu segmentin Türkiye’deki örnekleri arasında; Opel Astra, Volkswagen Golf ve Jetta, Ford Focus, Toyota Auris ve Corolla, Mercedes C serisi, BMW 1 serisi, Audi 3, Peugeot 308, Seat Leon, Hyundai i30, Renault Megane sayılabilir.

D Segmentindeki Otomobiller: Dış ölçüleri itibariyle oldukça büyük, iç hacimleri ve bagaj hacimleri geniş, üst ve orta sınıf lüks özellikler sunan büyük aileler veya şirket yöneticileri tarafından çok tercih edilen modellerdir. Segmentler arasında motor hacimleri konusunda çok keskin ifadeler kullanmak zor olsa da D segmentinde 1600cc den küçük motor bulmak zor olduğundan yakıt tasarrufu konusunda iddialı bir segment olduğunu söyleyemeyiz. Diğer taraftan sunduğu lüks özellikler nedeniyle sürüş ve yolculuk keyfi konusunda öne çıktıkları bir gerçektir. Türkiye’deki örnekleri arasında; Volkswagen Passat, BMW 3 serisi, Skoda Suberp, Opel Insignia ve Vectra, Ford Mondeo, Toyota Avensis, Mazda 6, Renault Laguna, Audi A4, Hyundai Sonata, Volvo S60 sayılabilir.

E Segmentindeki Otomobiller: Üst sınıf otomobiller olup genellikle motor hacimleri 2000cc ‘nin altında değildir ayrıca fiyat olarak da oldukça pahalıdırlar. Türkiye’deki örnekleri arasında; Mercedes E serisi, BMW 5 serisi, Audi 6, Peugeut 607, Volvo S80 sayılabilir.

F Segmentindeki Otomobiller: Üretilen araç sayısının oldukça az olduğu ve en üst lüks sınıf otomobillerin bulunduğu F Segmentindeki araçların fiyatları çok yüksektir, ebatları çok büyüktür, yakıt harcamaları çok yüksektir. Diğer taraftan sundukları lüks ve performans da aynı ölçüde yüksektir. Para konusunda çok fazla düşünmesi gerekmeyen ölçüde zengin olanların veya şirketlerin kullandığı araçlar genellikle bu segmenttedir. Türkiye’deki örnekleri arasında; BMW 7 serisi, Mercedes S serisi, Porche Panamera ve Audi 8 sayılabilir.

G/S Segmentindeki Otomobiller: Lüks spor otomobillerin bulunduğu bu segmentte motor hacimleri çok yüksek, fiyatlar çok yüksek ve araç performansı da yine çok yüksektir. Bu segmentte yer alan modellerin isimlerinden bahsetmek bu segmenti anlamak için yeterli olacaktır diye düşünmekteyiz; Porche 911 Gt3, Alfa Romea Gt, Aston Martin Db2, Jaguar Xq, Bugatti Veyron, Ferrari 456 ve 360, Mercedes 300SL, Maseratti 3200Gt, Audi TT bu segmentte bulunan bazı araçlardır.

Bu segmentler dışında MPV (Multi Purpose Vehicle) ve SUV (Sport Utility Vehicles) olarak tabir edilen farklı segmentler de bulunmaktadır. SUV ‘ler arazi aracı olarak ortaya çıkmış ancak tasarımları itibariyle piyasada tutulunca bunların şehir versiyonları olarak da MPV’ler ortaya çıkmıştır. SUV ‘ler fiyat olarak pahalı, ebat olarak büyük, performans olarak da güçlü araçlardır, dolayısıyla yakıt harcamaları da yüksektir. Buna mukabil MPV’lerin fiyatları biraz daha düşük performansları biraz daha şehir şartlarına göre ayarlanmış dolayısıyla yakıt harcamaları da biraz daha düşük olmuştur. Türkiye’deki MPV modellere örnek vermek gerekirse; Ford C-Max, Opel Meriva, Toyota Verso, Citroen C3 Picasso, Renault Kangoo sayılabilir. Türkiye’deki SUV modellere örnek vermek gerekirse; Volkswagen Touareg, BMW X3 ve X6, Audi Q5, Kia Sportage, Nissan Qashqai sayılabilir.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.