artıpara blog

Para Biriktirmeye Yardımcı Olan Hesaplar

Her ay kenara koyacağınız ufak miktarlar yarına kocaman bir geleceği hazırlar. Para biriktirmekte zorlanıyorsanız edinmeniz gereken en temel alışkanlıklardan bir tanesi kalanı değil geleni biriktirme alışkanlığıdır. Geleni biriktirme alışkanlığı, gelirinizi elde ettiğiniz anda önceden yaptığınız gelir-gider dengesi hesaplarınıza göre belirlemiş olduğunuz miktarı, bir hesaba aktarmak demektir. Ben öyle yapmam, elime geçen gelirimle önce harcamalarımı yapar sonra ay sonunda kalanı bir kenara koyarım diyorsanız işiniz zor. Para ne kadar gelirse o kadar gider...

Birikimlerinizi değerlendirmek için kullanabileceğiniz çeşitli yatırım araçları var. Bankaların sunduğu hizmetlerden bir tanesi de birikim hesabı olarak adlandırdıkları bir tür mevduat hesabıdır.

Bankaların birikim hesapları, açılış tutarları, faiz getirileri, minimum dönemsel birikim tutarları, istenildiği zaman para çekilme özelliği, birikim hesabına otomatik ödeme talimatı verme v.b. birçok özelliklere göre farklılık gösterir.

Para biriktirmekte zorlananlar için en iyisi otomatik ödeme talimatı verilebilecek bir hesap olabilir. Sizin için en uygun birikim hesabının hangisi olduğunu bulabilmek için bankaların sunduğu birikim hesaplarının özelliklerini incelemeniz gerekir. Bu hesapları incelerken aşağıdaki farklılıklara dikkat etmenizi öneririz.

  • Aylık ödenmesi gereken minimum birikim tutarı olup olmaması varsa bu tutarın size uygun olup olmadığı,
  • Döviz cinsinden birikim yapmak isteyenler için bu seçeneğin olup olmadığı,
  • Kredi kartı ya da mevduat hesabından talimat vererek belirlediğiniz miktarı birikim hesabına otomatik aktarma özelliği,
  • Düzenli birikim yapılmayan aylarda ya da hesaptan para çekince hesabın kapanıp kapanmadığı,
  • Faiz kaybı yaşamadan para giriş veya hesaptan para çıkışı yapabilme imkanı,
  • Hesap işletim ücretinin olup olmaması,
  • Faiz oranları.

Vade konusundaki farklılıklara ayrıca değinmek gerekirse, bazı bankalarda belirli bir vadede düzenli olarak para aktarımı yapılması şartı aranır. Faiz kazancı bu vadelere göre belli dönemlerde anaparanıza eklenir, bu dönemler aylık ya da yıllık olabilir. Bu tip hesaplardan para çekmek isterseniz vade bozulmuş yani içinde bulunulan dönemin faiz getirisi kaybolmuş olur. Bazı bankalarda faiz getirileri gecelik faiz kazandırır. Her gün kazanılan faiz birikim hesabına aktarılır. Vade bozulması gibi bir durum söz konusu olmadığından istenildiğinde para giriş çıkışı yapılabilmesi avantajlarındandır.

Şubeden ya da hesabınızın olduğu bankanın internet şubesinden bu hesabı açtırabilirsiniz. Şubesiz bankacılık hizmeti veren bankaları tercih ederseniz hesap açmak için sizin verdiğiniz adrese belirlediğiniz zamanda gelerek işlemleriniz yapılır. Şubesiz bankacılık hizmeti veren bankaların genelde daha yüksek faiz oranları sundukları görülmektedir.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.