artıpara blog

Paramı Nasıl Değerlendirebilirim, Yatırım Seçeneklerim ve Bunlarla İlgili Riskler Nelerdir?

Yatırım yapmadan önce risk profilinizi belirlemeniz gerekmektedir. Yani bazı yatırımlar daha riskli olmasına karşılık getirileri daha yüksektir, diğer taraftan risksiz veya daha az riskli olan yatırımlarda ise doğal olarak getiriler daha düşüktür. Size özel durumlar nedeniyle az getiri, az risk veya yüksek getiri yüksek risk almanız gerekebilir, bunun tespit edilmesine yatırım risk profilinizi belirlemek denmektedir.

Diyelim ki 50 yaşındasınız ve artık emekliliğiniz için gün saymaya (lafın gelişi canım, gün değil hala yıl sayıyorsunuz muhtemelen) başladınız ve elinizde bir miktar birikmiş paranız var. Planınıza göre emeklilikte alacağınız maaş tek başına yeterli olmayacağı için elinizdeki bu parayı değerlendirerek maaşınıza ek yapacaksınız. Bu durumda risk profiliniz için şunları söyleyebiliriz;

  1. Çalışabileceğiniz yılların sayısı giderek azaldığından bundan sonraki tasarruf kabiliyetiniz düşük olacaktır, dolayısıyla elinizdeki parayı mutlaka iyi korumalısınız.
  2. Elinizdeki parayı ek emeklilik maaşı olarak düşündüğünüzden bu tasarrufu yönlendireceğiniz yatırımın risksiz veya minimum riskte bir yatırım olması gerekmektedir. Yani tasarrufunuzu tatil yapmak için değil emeklilikte aç kalmamak için kullanacaksınız dolayısıyla burada riski göze alamazsınız.

Lafı çok fazla uzatmaya gerek yok, tasarrufunuzu yetmeyecek bir emekli maaşına ek olarak kullanacaksanız ve yaşınız 50 olmuşsa kesinlikle riskli yatırımlar size göre değildir.

Diğer taraftan 30 yaşında bir kimse için emekliliği düşünmek henüz erken olduğundan ve tasarruflarındaki herhangi bir kaybı telafi edebilecek zamanı olduğundan daha riskli yatırımlar yapma kabileyeti vardır diyebiliriz.

Peki ne tür yatırımlar yapabilirim ve risk seviyeleri çok genel bir ifadeyle nasıldır;

  1. En sağlam ve risksiz diye tabir edilen yatırım Devlet Borçlanma Senetleri yani Hazine bonosu ve tahvilleridir.
  2. Bireysel Emeklilik Sözleşmeleri devlet katkısının %25 gibi yüksek bir oran olması nedeniyle iyi bir yatırım aracıdır. BES’te risk profiline göre değişik yatırım imkanları olduğundan BES için genel bir risk seviyesi söylemek mümkün değildir. Yani yüksek riskli yatırımlar yapan BES planı da secebilirsiniz düşük riskli yatırımlar yapan BES planı da seçebilirsiniz.
  3. Banka vadeli mevduat hesapları da düşük riskli yatırımlar listesine koyulabilir. Bunların riski mevduatı yaptığınız bankanın finansal olarak zor duruma düşmesi durumunda ortaya çıkar, ve bankanın iflas etmesi durumunda devlet garatisi altındaki tutar dışında kalan kısmı kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Devlet Garatisi Altındaki Mevduat tutarı 2016 Haziran ayı itibariyle 100bin TL’dir.
  4. Yatırım fonları da BES planınıza benzer şekilde riskli fonlardan veya daha az riskli fonlardan oluşabilir, birçok yatırım fonu mevcuttur, bunlara ilişkin detay bilgilere ve geçmiş getiri performanslarına www.tefas.gov.tr linkinden ulaşılabilir.
  5. Konut yatırımı Türkiye ‘de her zaman iyi bir yatırım olmuştur, genellikle düşük riskli bir yatırım olarak düşünülebilir ancak şunu unutmamak gerekir ki Türkiye’de son 10 yılda konut arzında büyük artışlar olmuştur bu nedenle konut sektörünün geliştiği pazarlarda gerçekleşen konut fiyatı düşüşlerine benzer düşüşler Türkiye’de de görülebilir. Geçmiş veriye bakarak konut yatırımlarının düşük riskli yatırımlar olduğu söylenebilirse de konjonktürün değişme ihtimali gözardı edilmemelidir. Ayrıca konut yatırımlarında yatırımın yapılacağı şehir, semt ve konutun türü de çok önemlidir, bir bilene danışmadan yapılan konut yatırımlarında istenen getiriler elde edilemeyebilir.
  6. Arsa yatırımı da Türkiye’deki bir diğer popüler gayrimenkul yatırımı olarak öne çıkmaktadır. Ancak arsa yatırımları konut yatırımlarına göre daha risklidir zira arsa işinde anlamadan yapılacak yatırımlarda, imar, iskan, emsal vs gibi teknik bir takım konularda yanlış hareket etmek suretiyle büyük zararlar oluşabilir. Yüksek getirili ve yüksek riskli bir yatırım olarak düşünülmelidir.
  7. İstanbul Borsa’sında işlem gören hisse senetlerine yatırım yapmak da düşünülebilecek bir diğer yatırım aracıdır. Türkiye’de hisse senedi piyasası halen yeterli derinliğe sahip olmadığından özellikle büyük firmaların hisse senetleri dışındaki hisse senetlerinde yüksek dalgalanmalar ve spekülatif hareketler görülebilmektedir. Hisse senedi yatırımı da getirisi yüksek ancak riski de yüksek yatırımlar olarak değerlendirilmelidir. Özellikle kısa vadeli hisse senedi yatırımları çok yüksek riskli yatırımlar olabilir, tabii yatırım yapacağınız şirket, sektör ve konjonktürün büyük önemi bulunmaktadır.

Yukarıda sayılan temel yatırımlar dışında binlerce alternatif yaratılabilir ancak genel olarak şunu söylemek gerekir, özellikle yüksek riskli yatırımları yapmadan önce uzmanlarından yardım almakta ve risk profiliniz uygun değil ise bu tür yatırımlardan uzak durmakta fayda bulunmaktadır.

Burada verdiğimiz bilgiler tamamen genel kapsamlı ve bilgi amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir, yatırım yapmadan önce yetkili uzmanların tavsiyelerine kulak vermenizi tavsiye ederiz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.