artıpara blog

Şimdi Ev Alınır Mı?

Eylül 2016 sonu itibariyle Türkiye çapında toplam konut satışı adedi 935,811 oldu, bunu geçen yılın 9 aylık aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda hemen hemen hiçbir değişiklik olmadığını, yani toplam konut satışlarında ne bir daralma ne de bir büyüme olduğunu görmekteyiz.

2016 yılında meydana gelen birçok talihsiz gelişmeye rağmen satışların gevşememesini büyük oranda Emlak Gayrimenkul ‘ün ve ortaklarının başını çektiği satış kampanyalarına bağlamak çok yanlış olmaz diye düşünmekteyiz.

2016 yılının son çeyreğinde satışların yıl sonuna kadar yapılacak diğer kampanyalarla güçlendirilmesi ve yıl sonu itibariyle geçen yıla yakın bir performansın gerçekleşmesini beklemekteyiz.

Diğer yandan yine yılın ilk dokuz ayındaki satışlara baktığımızda ipotekli satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre %10’luk bir düşüş görmekteyiz. Bu düşüş ipoteksiz satışlardaki %5’lik artış ile dengelenmiştir.

Dolayısıyla bu yıl içinde konut kredisi kullanılmadan gerçekleştirilen konut satışlarında bir artış görülmekte iken konut kredili satışlarda bir azalma dikkat çekmektedir. Diğer bir deyişle, satışların nakit ödeme gücü olan yatırımcılara yapıldığını, sıradan tüketicinin ise konut alımından bir miktar uzak durduğunu düşünmek yanlış olmayacaktır.

Tüketici Güven Endeksi ‘ne bakıldığında onca talihsiz olaya rağmen 2015 yılına göre daha iyi bir seyir izlediği görülmektedir. 2015 yılında ortaya çıkan siyasi belirsizliğin tüketici zihninde 2016 ‘da ortaya çıkan olaylara göre daha olumsuz algılandığı anlaşılmaktadır.

Türk insanının krizlerle yaşamaya alışkın olduğunu Tüketici Güven Endeksine bakınca gayet kolay bir şekilde görmek mümkündür.

Konut satışlarında toplamda bir yavaşlama yok ancak kredili satışlarda bir yavaşlama var, tüketici güven endeksi felaket bir noktada görünmüyor peki kredi faizleri ne durumda, son olarak ona bir göz atıp genel bir yorum yapabiliriz.

Aşağıdaki grafikten de görülebileceği gibi faizlerde bir gerileme var. Son on yılın ortalama yıllık faizleri %13.5 iken Eylül ayı itibariyle ortalama kredi faiz oranları %12’ler seviyesindedir.

Hatta Mayıs 2016 ile karşılaştırıldığında neredeyse faiz oranlarında 200 baz puanlık bir düşüş olduğu görülmektedir. Faiz oranlarındaki bu düşüşe rağmen ipotekli satışlarda herhangi bir artış görülmemesi hatta ciddi bir düşüş görülmesi ise bankaların bu faiz oranlarından konut kredisi vermek konusunda çok agresif olmadıklarının bir göstergesi olarak düşünülebilir.

Sonuç itibariyle faiz oranlarındaki düşüş, konut satış adetlerinin hala güçlü seyretmesi ve Tüketici Güven Endeksi’nin daha kötü günleri de görmüş olması gelecek için bir umut ışığı olarak düşünülebilir.

Ancak bankaların çok yakın bir zamanda agresif bir kredilendirme politikasına geçmeleri ve tüketicinin de bir anda konut piyasasına hücum etmesi beklenmemelidir.

Siyasi ve ekonomik gelişmelere de bağlı olarak orta vadede işlerin daha iyi gitmesini umut ediyoruz. Son olarak şunu söylemeliyiz, burada verdiğimiz bilgiler genel amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında verilmemiştir, yatırımlarınızı, satınalmalarınızı yapmadan önce uzmanlardan destek almanızı tavsiye ederiz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.