artıpara blog

Sizin Bütçeniz Hangisi?

Hali hazırda bir aile bütçeniz yoksa ve nereden başlamalıyım, bütçe dediğimiz şey nasıl birşeydir diyorsanız işte bu yazımız tam size göre zira aşağıdaki makalemizde değişik gelir seviyeleri için öngördüğümüz aylık bütçe harcamalarına dair simulasyonu bulabileceksiniz.

Eğer zaten bir aile bütçeniz var ise sakın okumayı bırakmayın çünkü bu yazıda sizin için de birşeyler var, yaptığınız bütçe ile bizim öngördüğümüz bütçe arasında ciddi farklar var mı, varsa hangi kalemlerde var, bu kalemlerde tasarruf imkanı olabilir mi gibi soruları gün yüzüne çıkarabilir ve aydınlatıcı bazı cevaplar yaratabilirsiniz.

Bu çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı Hanehalkı Bütçe Araştırması’nda değişik gelir seviyesindeki ailelerin harcama yapıları için ortaya çıkan sonuçlar kullanılarak harcama simulasyonları yapılmıştır. Çalışmanın yapıldığı yıl 2015’tir.

TÜİK’in çalışmasında aile bütçesi on iki temel harcama kategorisine ayrılmıştır. Biz de simulasyonumuzda bu temel kategorileri ve bu kategoriler için değişik gelir seviyesinde geçerli olan değişik harcama paylarını dikkate aldık.

Burada yapılan simulasyonun ortalama aylık rakamlardan hareketle yapıldığını unutmamak gerekir dolayısıyla sizin bütçenizin buradaki gibi olması gerekir diye bir sonuç çıkartmamalısınız ancak Türkiye ‘deki ortalama aylık harcama alışkanlıkları dikkate alındığında sonuçlar bu şekilde çıkıyor diye düşünmek gerekmektedir.

Konut/Kira ve Gıda/Alkolsüz İçecekler

Aylık ikibin TL geliri olan bir birey konut/kira harcamaları için yaklaşık ortalama 591 TL bütçe ayırmakta iken aylık geliri sekizbin TL olan bir birey için bu rakam 1865 TL ‘ye kadar çıkabilmektedir. Gıda ve alkolsüz içeceklerde ise ikibin TL geliri olanlar 525 TL ve sekizbin TL geliri olanlar 1166 TL bütçe ayırmaktadırlar.

Konut,kira ve Gıda,alkolsüz içecek bütçe tutarı

Ulaştırma ve Mobilya/Ev Aletleri/Ev Bakımı

Ulaştırma harcamaları gelir seviyesi arttıkça Gıda harcmalarını da geçerek 1678 TL gibi büyük bir bütçeye ulaşmaktadır. Geliri ortalama ikibin TL olan bir aile için ise ulaştırma harcamaları 238 TL civarında oluşmaktadır, Mobilya harcamaları ise ikibin TL geliri olan biri için 125 TL’den başlayıp sekizbin TL geliri olan biri için 497 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Ulaştırma ve Mobilya, ev aletleri, ev bakımı bütçe tutarı

Lokanta/Otel ve Alkolü İçecek/Sigara/Tütün

Alkollü içecek,sigara ve tütün için ayrılan bütçe ikibin TL geliri olan bir birey için 97 TL olmaktadır, sekizbin TL geliri olan bir birey için ise 255 TL’ye kadar yükselmektedir, oysa bu harcamalar sağlığınız için de bütçeniz için de bir yüktür.

Lokanta, otel ve Alkollü içecek, tütün,sigara bütçe tutarı

Giyim/Ayakkabı ve Haberleşme

Giyim, ayakkabı bütçesi gelir arttıkça doğru orantılı olarak artan bir karakter sergilerken haberleşme harcamalarındaki artış gelir artışı ile birlikte artsa da artış biraz daha sınırlı kalmaktadır.

Giyim, ayakkabı ve Haberleşme bütçe tutarı

Çeşitli Mal/Hizmetler ve Eğlence/Kültür

Çeşitli mal ve hizmetlere ayrılan bütçe ikibin TL geliri olan bir birey için 65 TL iken sekizbin TL geliri olan bir birey için 426 TL’ye kadar çıkmaktadır. Eğlence ve kültür harcamaları ise 42 TL’ den 302 TL ‘ye kadar çıkmaktadır ancak özellikle kültür harcamaları düşünüldüğünde maalesef bunun bütçenin en az pay alan kalemlerinden biri olduğu görülmektedir.

Çeşitli mal ve hizmetler ve Eğlence, kültür bütçe tutarı

Sağlık ve Eğitim

Son olarak sağlık ve eğitim harcamalarının bütçeden aldıkları paya baktığımızda burada özellikle eğitim harcamalarının durumu içler acısı bir görüntü çizmektedir. Aylık ikibin TL geliri olan bir bireyin eğitim için ayırdığı pay sadece 14 TL’dir.

Sağlık ve Eğitim bütçe tutarı

Temel olarak sizin bütçenizde de ana harcama kalemleri olarak bu veya buna benzer kalemler olmalı, bu ana kalemleri daha detay ve kendi yapınıza uygun diğer alt harcama kalemlerine bölerek aylık gider bütçenizi oluşturabilirsiniz. Gelirlerinize ilişkin tahminlerinizi de oluşturduğunuzda harika bir aile bütçesi planlamışsınız demektir. Bundan sonra tek yapmanız gereken gerçekleşmeleri kaydetmek ve bütçe ile karşılaştırarak iyileştirmeler için fikir üretmek olacaktır.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.