artıpara blog

Tapu Harcı Hesaplama ve Tapu Masrafları

Tapu Harcı Hesaplama ve Tapu Masrafları

Evin alım satımı esnasında Tapu Müdürlüğünde yapılan devir esnasında ödenmesi gereken masrafların başında tapu harcı ve döner sermaye masrafları gelmektedir. Satışın gerçekleştiği yıla ait emlak vergisinin tamamı satıcı tarafından ödenmiş olmalıdır.

Tapu Harcı

Gayrimenkul alım-satım işlerinde devletin verdiği tapu hizmetine karşılık ödenen bedeldir. Tapu harcı, satılacak evin tapuda beyan edilen satış değeri üzerinden belli bir oranda tahsil edilmektedir . Bu oran 2016 yılı için % 4 olarak belirlenmiştir.

Tapu harcı bedeli, alıcı ve satıcıdan eşit oranda tahsil edilir . Yani 2016 yılı için her iki tarafın ödeyeceği tutar, satış bedelinin yüzde ikisidir. Örneğin 200 bin TL satış değeri olan bir ev için hem alıcı hem de satıcı tarafından 4.000’er TL olmak üzere toplamda 8.000 TL harç bedeli ödenmesi gerekmektedir.

Döner Sermaye Masrafı

Tapu masrafları kapsamında tapu harcı dışında alıcıdan tahsil edilen diğer masraf kalemi , tapu döner sermaye masrafıdır. Tapu harcı ile birlikte ödenmesi gereken bu masraf Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2016 tarifesine göre 87,25 TL olarak belirlenmiştir.

Tapu Harcı Hesaplama

TL
0
0
0

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.