facebook pixel

Tapu Harcı Hesaplama ve Tapu Masrafları

Tapu Harcı Hesaplama ve Tapu Masrafları

Evin alım satımı esnasında Tapu Müdürlüğünde yapılan devir esnasında ödenmesi gereken masrafların başında tapu harcı ve döner sermaye masrafları gelmektedir. Satışın gerçekleştiği yıla ait emlak vergisinin tamamı satıcı tarafından ödenmiş olmalıdır.

Tapu Harcı

Gayrimenkul alım-satım işlerinde devletin verdiği tapu hizmetine karşılık ödenen bedeldir. Tapu harcı, satılacak evin tapuda beyan edilen satış değeri üzerinden belli bir oranda tahsil edilmektedir . Bu oran 2016 yılı için % 4 olarak belirlenmiştir.

Tapu harcı bedeli, alıcı ve satıcıdan eşit oranda tahsil edilir . Yani 2016 yılı için her iki tarafın ödeyeceği tutar, satış bedelinin yüzde ikisidir. Örneğin 200 bin TL satış değeri olan bir ev için hem alıcı hem de satıcı tarafından 4.000’er TL olmak üzere toplamda 8.000 TL harç bedeli ödenmesi gerekmektedir.

Döner Sermaye Masrafı

Tapu masrafları kapsamında tapu harcı dışında alıcıdan tahsil edilen diğer masraf kalemi , tapu döner sermaye masrafıdır. Tapu harcı ile birlikte ödenmesi gereken bu masraf Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2016 tarifesine göre 87,25 TL olarak belirlenmiştir.

Tapu Harcı Hesaplama

TL
0
0
0

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl