artıpara blog

Tasarruf Etmenin Basit Yolları

Aslında hepimiz biliyoruz bu yolların neler olduğunu, sadece üzerinde durmuyor ya da dikkatlice düşünmüyoruz etkilerini. Bazen gelir gider dengesinde sorun olduğunda mecburen harcamalarda kısıntıya gideriz. Aslında çok basit bazı önlemlerle gelir gider dengesinde sıkıntı olmasa dahi para biriktirmeye yardımcı olacak basit şeyleri gözardı ederiz. İsterseniz bunların neler olduğuna hepbirlikte bir gözatalım.

 1. Gereksiz yere alınan ve bozularak atılan gıda maddeleri. Alışveriş yaparken dikkatli olmak ve mümkünse aç gitmemek lazım, satın aldığımız ürünlerin bozulmadan tüketilecek miktarda olmasına özen göstermeliyiz. Markete gitmeden once bir liste hazırlamak gereksiz şeylerin alınmaması ve gerekenlerin unutulmaması konusunda bize yardımcı olacaktır. Bozulan gıdaların cope atılması ile paranın cope atılması arasında sadece birkaç günlük fark vardır.
 2. Market alışverişlerinizde, ürünleri mutlaka fiyatına bakarak alın, aynı ürünün daha uygun fiyatlı farklı bir markası olabilir. Bazen de aslında ihtiyacınız olmasa dahi alabildiğiniz şeylerden fiyatını gördüğünüzde vazgeçebilirsiniz.
 3. Akşam yemeklerini dışarıda yemek keyiflidir. Bununla birlikte maliyeti yüksektir ve yediğiniz yere bağlı olarak sağlıklı olmayabilir de. Bu nedenle yaptığınız akşam yemeği harcamalarına bir gözatın, bunu minimum indirmeye çalışmak size hem sağlık hem de maliyet açısından fayda sağlayacaktır.
 4. Düzenli olarak aldığınız bozulmayacak ürünleri toptan alarak tasarruf edebilirsiniz.
 5. Konserve, dondurulmuş gıdalar, mikrodalgada ya da sadece ısıtılarak hazırlanan yiyecekler yerine taze ürünleri tercih ederek hem sağlığınıza hem de bütçenize katkıda bulunmuş olursunuz.
 6. Enerji sarfiyatının azaltılması konusunda alınabilecek birçok önlem var. Bunlardan birkaçına değinirsek; beyaz eşya seçiminde enerji ve su kullanım sınıfı uygun olan makinaları almak, gereksiz yere elektrik enerjisi harcamamak için gün ışığından mümkün olduğunca faydalanmak, çocuklarımıza gereksiz yere yanan ışıkların ve kimse seyretmediği halde açık bırakılan televizyonun etkilerini öğretmek , çamaşır ve bulaşık makinalarını dolmadan çalıştırmamak, ısı izolasyonu ile ilgili çözümleri değerlendirmek gibi.
 7. Varsa dergi ve gazete aboneliklerinizi gözden geçirmekte fayda olabilir.
 8. Kışın ev ısısını ayarlarken kazak ve hırka ile oturabileceğiniz sıcaklığı tercih edebilirsiniz.
 9. Toplu taşıma araçlarını kullanmak, bisiklet kullanmak gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.
 10. Eğer işyeriniz ogle yemeğinizi karşılamıyorsa, dışarıda yemek yerine evde sandviç gibi yiyecekler hazırlayabilirsiniz.
 11. Dışarıdayken sürekli şişe suyu almak yerine yanınızda su taşıyarak hem gereksiz yere para vermekten kurtulur hem de plastiklerin çevreye verdiği ciddi zararı önlemiş olursunuz.
 12. Dışarıda yemeğin yanında içtiğiniz alkollü içeceklerin faturanın kabarmasında ciddi etkisi olduğunu dikkate almanızda yarar var.
 13. Internet, telefon, uydu kanalları v.b. düzenli ödemelerinizi gözden geçirin. Alt alta topladığınızda aylık ödemelerinin önemli rakamlara ulaştığını farkedeceksiniz. Tamamının gerekli olup olmadığını sorgulayın, gereksiz olanları kapatarak ya da daha az maliyetleri olanları kullanarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Internet, telefon tarifelerinizi gözden geçirip daha avantajlı tarifelere ya da sıradan kablolu yayınlara geçebilirsiniz.
 14. Kaliteli ürünler alarak uzun zamanda daha karlı çıkabilirsiniz. Ucuz olduğu için alınan kalitesiz ürünler kısa zamanda kullanılmaz hale gelip daha pahalıya mal olabilir.
 15. Alacağınız ürüne ödeyeceğiniz paranın değip değmeyeceğine karar vermek için kazancınızın bir saatlik ya da bir günlük değerini dikkate alın ve ürün fiyatı ile yanyana koyun. Şimdi karar verin, değer mi değmez mi?
 16. Beğendiğiniz bir ürünü almadan once biraz düşünün. Evet çok beğendiniz, harika bir ayakkabı ve yeni aldığınız pantolanla da super yakışacak. Peki gerçekten bir ayakkabıya daha ihtiyacınız var mı, evde onunla aynı işi görebilecek başka bir ayakkabı daha yok mu?
 17. Eğlenmek için yaptığınız harcamaları gözden geçirip tamamen yok etmeden bir miktar kısıntıya gitmek faydalı olabilir.
 18. Alışveriş merkezleri yerine kendiniz ve çocuklarınız için daha farklı aktiviteler bulmaya çalışın. Alışveriş merkezine girdiğinizde bir anda aklınızda olmayan ve aslında ihtiyacınız dahi olmayan birşeyi aldığınızı ya da çocuğunuzu kıramayıp evde birçok oyuncağı olmasına ragmen ona yeni bir oyuncak aldığınızı görebilirsiniz.
 19. Fatura, kredi, kredi kartı borcu gibi ödemeleri zamanında ödeyin ki gereksiz faiz ödemek durumunda kalmayın. Bunu telefonunuza, elektronik ajandanıza hatırlatmalar koyarak ,otomatik ödeme talimatları vererek yapabilirsiniz.
 20. Kendinize koyacağınız birikim hedefleri ile ya da ay başında kazancınızın belli bir miktarını baştan bir birikim hesabına koyarak gereksiz harcamaların önüne geçebilirsiniz.
 21. Kart borcunuzun asgari miktarı yerine tamamını ödeyin. Bankaların sunduğu kredili mevduat hesabını varsa ya iptal edin ya da eksi bakiyeye düşmemeye çaba gösterin.
 22. Yüksek tutarlı harcamaları yapmadan once bir kaç gün bekleyin, alacağınız şeyi gerçekten de o kadar istemediğinizi fark edip almaktan vazgeçebilirsiniz.
 23. Kullanmadığınız kredi ve banka kartları varsa bunları gereksiz aidat ödememek için kapattırmanızda fayda var.
 24. Elinize geçen paraları biriktirin ve birikimlerinizi uygun yatırım araçları ile değerlendirin.
 25. Kredileri ödemeleriniz varsa yeniden yapılandırarak aylık harcamalarınızı azaltıp azaltamayacağınıza bakın.
 26. Kredi kartı ekstrelerinizi inceleyin, yaptığınız harcamalardan gereksiz olanların belirleyin. Harcamalarınızı yazılı olarak takip edin, bütçe yapın ve mümkün olduğunca buna uygun harcama yapmaya gayret gösterin.
 27. Son olarak teklif alabileceğiniz herşey için birden fazla teklif alın, araştırma yapın. Bunlara örnek olarak; kasko, sigortalar,kullanmayı düşündüğünüz kredi, tatil harcamalarınız v.b. sayılabilir. Size yardımcı olmak üzere artıpara.com olarak hazırladığımız bütçe araçlarına ve blog yazılarımıza göz atmanızı öneririz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.