artıpara blog

Taşıt Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

Taşıt kredileri alacağınız taşıtın cinsine ve de yeni olup olmadığına göre çeşitlere ayrılmaktadır. Tüm taşıt kredilerinde maksimum vade 48 aydır, taşıt üzerinde banka rehni bulunur ve genellikle bankalar taşıt kredilerinde kefil aramamaktadırlar ancak bu uygulama bankadan bankaya değişebilmektedir. Taşıt kredisi kapsamına giren kredi çeşitlerini sırasıyla aşağıda incelemeye çalıştık.

Sıfır Kilometre Taşıt Kredisi

Alacağınız taşıt sıfır kilometre yeni bir taşıt ise başvuracağınız taşıt kredisi sıfır kilometre taşıt kredisi olacaktır. Konut kredilerinde olduğu gibi taşıt kredilerinde de alacağınız kredi tutarı taşıtın toplam maliyetinin belirli bir oranında olabilir.

Eğer alacağınız yeni aracın fatura değeri 50bin TL ‘nin üzerinde ise alabileceğiniz maksimum kredi tutarı 50bin TL’ye kadar %70, 50bin TL’nin üstünde kalan fatura değeri için %50 olacak şekilde sınırlandırılır. Mesela alacağınız yeni aracın değeri 70bin TL ise bu araç için alabileceğiniz maksimum taşıt kredisi tutarı ancak 45bin TL olabilir. Eğer alacağınız sıfır kilometre aracın fatura değeri 50bin TL ‘nin altında ise bu durumda alabileceğiniz maksimum kredi tutarı taşıtın değerinin %70’ini geçemez. Mesela alacağınız sıfır kilometre araç 40bin TL ise bu aracın finansmanı için alabileceğiniz maksimum taşıt kredisi tutarı 28bin TL’yi geçemez.

Sıfır kilometre taşıt kredilerinde bankalar genellikle kasko yapılmasını istemekle birlikte bu uygulama bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ayrıca alacağınız taşıt üzerinde bankanın rehni olacağını da unutmayınız.

İkinci El Taşıt Kredisi

Kullanılmış araç alma ihtiyacınızı finanse etmek için kulllanacağınız taşıt kredilerine ikinci el taşıt kredisi adı verilmektedir. Genellikle 10 yaşına kadar olan araçlara ikinci el taşıt kredisi verilmekle birlikte bankaların uygulamaları farklılık gösterebilmektedir.

Sıfır Kilometre Taşıt Kredi’lerinde geçerli olan kredi alma limitleri ikinci el taşıt kredileri için de geçerlidir. Bu limitlerin belirlenmesinde esas alınan değer ikinci el aracın kasko değeridir.

İkinci el taşıt kredilerinde de bankalar kasko yapılmasını isteyebilirler, ayrıca alacağınız taşıt üzerinde aynı sıfır kilometre taşıt kredisinde olduğu gibi banka rehni olacaktır.

Ticari Taşıt Kredisi

İşletmenizde kullanılmak üzere alacağınız araçların finansmanı için kullanacağınız taşıt kredisi ticari taşıt kredisi olacaktır. Ticari taşıt kredilerinde maksimum vade 60 aydır.

Ayrıca ticari taşıt kredilerinde kullanılabilecek maksimum kredi tutarı araç bedelinin KDV ve ÖTV dahil tutarının maksimum %80’i kadardır. İkinci el taşıtlar için de genellikle 10 yaşına kadar olan araçlara kredi verilmektedir.

Ticari taşıt kredisine başvuru sırasında istenen belgeler genellikle aşağıdakiler olmaktadır.

  • Satın alınacak araca ait proforma fatura
  • Vergi levhası veya son vergi beyannamesi
  • Kuruluş ve son değişiklikleri içeren Ticaret Sicil Gazetesi (şahıs firması ise, esnaf / meslek odası sicil kayıt belgesi)
  • Şirket imza sirküleri
  • Bilanço, gelir tablosu ve detay mizan veya işletme defteri fotokopisi
  • Ortakların nüfus cüzdanı fotokopileri (A.Ş. ve Ltd. hariç)

Motosiklet Kredisi

Motosiklet kredileri de taşıt kredileri arasındadır, sıfır kilometre veya ikinci el motosiklet almak için bazı bankalar taşıt kredisi kullandırmaktadırlar. Motosiklet kredisinde de vade 48 ay ve maksimum kredi limiti diğer bireysel taşıt kredilerindeki gibidir.

Tekne Kredisi

Tekne almak isteyenler de taşıt kredisi kullanabilirler, aynı motosiklet kredisinde olduğu gibi tekne kredisini veren bankalar da sınırlı sayıdadır bu nedenle kredi almadan önce hangi bankaların tekne kredisi verdiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Vade ve maksimum kredi limitleri bireysel taşıt kredisi ile aynıdır.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.