facebook pixel

Taşıt Kredisinde Zorunlu Sigortalar

Daha önceki yazımızda konut kredisi başvurusu yapılırken istenen sigortaların neler olduğu ve bunlardan hangisinin zorunlu olduğu konusuna değinmiştik. Aynen konut kredisi kullanırken karşılaşılan sigorta paketine benzer bir paket ile taşıt kredisi kullanırken de karşılaşabilirsiniz.

Taşıt kredisi kullanırken istenen sigortalar genelde, kasko, zorunlu trafik sigortası ve hayat sigortasıdır.

Zorunlu trafik sigortası, araç sahiplerinin trafiğe çıkabilmek için yaptırmakla yükümlü olduğu, kaza durumunda karşı tarafın bedeni ve maddi zararlarını karşılamayı güvence altına alan sigortadır. Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği aracın zararını karşılar. Her araç sahibi bu sigortayı yaptırmak ve süresi bittiğinde yenilemekle yükümlüdür. Trafik sigortası olmayan bir araç tespit edildiğinde trafiğe çıkması engellenir, araç bağlanır ve trafik şubenin otoparkına alınır. Tekrar trafiğe çıkabilmesi için sigortanın yapılması/yenilenmesi ve sigorta olmadan trafiğe çıkılması nedeni ile oluşan trafik cezası ile otopark ücretinin ödenmesi gerekir.

Kasko sigortası, sigortalıya ait aracın uğrayacağı zararların karşılanmasını sağlayan isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Herhangi bir aracın hasara uğraması, yanması, çalınması v.b. durumlarda, sigortalıya tazminat ödenmesini sağlamak için yapılır.

Bankalar, kredi verdikleri kişinin yaşamını yitirmesi durumunda verdikleri paranın geri ödenebilirliğini garanti altına almak için hayat sigortası yapılmasını isteyebilirler. Yaptırılması istenen hayat sigortasının hukuki bir dayanağı yani zorunluluğu yoktur. Hayat sigortasının bedeli yaş, cinsiyet, sağlık durumuna göre değişmekle birlikte tahmini bir değer vermek açısından 100-350 TL aralığında düşünülebilir.

Yanlış bilinen şeylerden bir tanesi bankaların sigorta yaptığıdır. Bankalar yapılamasını istedikleri sigortalar için anlaşmalı sigorta şirketine yönlendirerek aracılık ederler. Bankanın yönlendirdiği sigorta şirketini kullanma zorunluluğu yoktur, kapsamı ve fiyatı size uygun olan herhangi bir sigorta şirketinden sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Sigorta yaptırarak, kendimizi, yakınlarımızı ve mal varlıklarımızı çeşitli olası risklere karşı koruma altına almış oluruz. Bununla birlikte yaptırıp yaptırmamanın hangi durumlarda kişisel tercih hangi durumda zorunlu olduğunu bilmek önemlidir.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl