artıpara blog

Taşıt Kredisinde Zorunlu Sigortalar

Daha önceki yazımızda konut kredisi başvurusu yapılırken istenen sigortaların neler olduğu ve bunlardan hangisinin zorunlu olduğu konusuna değinmiştik. Aynen konut kredisi kullanırken karşılaşılan sigorta paketine benzer bir paket ile taşıt kredisi kullanırken de karşılaşabilirsiniz.

Taşıt kredisi kullanırken istenen sigortalar genelde, kasko, zorunlu trafik sigortası ve hayat sigortasıdır.

Zorunlu trafik sigortası, araç sahiplerinin trafiğe çıkabilmek için yaptırmakla yükümlü olduğu, kaza durumunda karşı tarafın bedeni ve maddi zararlarını karşılamayı güvence altına alan sigortadır. Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği aracın zararını karşılar. Her araç sahibi bu sigortayı yaptırmak ve süresi bittiğinde yenilemekle yükümlüdür. Trafik sigortası olmayan bir araç tespit edildiğinde trafiğe çıkması engellenir, araç bağlanır ve trafik şubenin otoparkına alınır. Tekrar trafiğe çıkabilmesi için sigortanın yapılması/yenilenmesi ve sigorta olmadan trafiğe çıkılması nedeni ile oluşan trafik cezası ile otopark ücretinin ödenmesi gerekir.

Kasko sigortası, sigortalıya ait aracın uğrayacağı zararların karşılanmasını sağlayan isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Herhangi bir aracın hasara uğraması, yanması, çalınması v.b. durumlarda, sigortalıya tazminat ödenmesini sağlamak için yapılır.

Bankalar, kredi verdikleri kişinin yaşamını yitirmesi durumunda verdikleri paranın geri ödenebilirliğini garanti altına almak için hayat sigortası yapılmasını isteyebilirler. Yaptırılması istenen hayat sigortasının hukuki bir dayanağı yani zorunluluğu yoktur. Hayat sigortasının bedeli yaş, cinsiyet, sağlık durumuna göre değişmekle birlikte tahmini bir değer vermek açısından 100-350 TL aralığında düşünülebilir.

Yanlış bilinen şeylerden bir tanesi bankaların sigorta yaptığıdır. Bankalar yapılamasını istedikleri sigortalar için anlaşmalı sigorta şirketine yönlendirerek aracılık ederler. Bankanın yönlendirdiği sigorta şirketini kullanma zorunluluğu yoktur, kapsamı ve fiyatı size uygun olan herhangi bir sigorta şirketinden sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Sigorta yaptırarak, kendimizi, yakınlarımızı ve mal varlıklarımızı çeşitli olası risklere karşı koruma altına almış oluruz. Bununla birlikte yaptırıp yaptırmamanın hangi durumlarda kişisel tercih hangi durumda zorunlu olduğunu bilmek önemlidir.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.