artıpara blog

Tüketici Kredilerinde Limitlendirme Çalışmaları

Tüketici kredilerinde sistem değişiyor. Bankaların verdiği kredi miktarının belirlenmesinde, tüketicinin geliri ile kredi notunun üst limiti belirlemedeki etmenler olması düşünülüyor. Tasarruf yerine tüketime yönelme ve takipteki kredilerin oranındaki artış nedeni ile daha önce kredi kartlarında uygulanan limit sisteminin tüketici kredilerine de uyarlanması gündemde. (Kredi kartları ile ilgili limit; aylık belgelenebilir net gelirin kart alınan ilk yıl için 2 katı daha sonraki yıllar için 4 katını geçemeyecektir. Bu limit banka bazında değil, müşteri bazındadır.)

BDDK, bir süredir kullanılacak kredi ile kişinin gelirini oranlayan bir sisteme geçmek için hazırlık yapıyor. Tüketicilere, kredi kartlarında olduğu gibi, kredi kullanımlarında da üst limit düzenlemesi getirilmesi bekleniyor.

Yeni çalışmaya göre, birkaç formül üzerinde duruluyor. Bunlardan biri , 4+4+4 formülü; yani kredi kartı, ihtiyaç ve otomobil kredilerinde tüketici üst limitinin gelirin dört katı olması. Örneğin 2000 TL aylık geliri olan biri, 8000 TL kredi kartı, 8000 TL ihtiyaç kredisi ve 8000 TL otomobil kredisi olacak şekilde toplamda 24.000 TL lik üst limite sahip olabilecek. Tüketici 24.000 TL lik üst limiti üç tip içinde eşit olarak paylaştırmak zorunda değil, eğer isterse tamamını ihtiyaç kredisi olarak kullanıp otomobil ve kredi kartlarındaki limitlerinden vazgeçebilir.

Bir diğer formül ise, taksit ödemelerinin aylık gelirin %45’ini aşmaması. Örneğin, aylık geliri 1000 TL olan bir kişi 36 aylık taksitle en fazla 16.000 TL kredi kullanabilecek. Kredi notunun da hesaplamalarda etkili olması bekleniyor. Kredi geçmişi iyi olan, yani geçmişte aldığı kredileri zamanında ödeyen kişinin kredi limiti de o oranda yüksek olacak.

Son aylarda hızlanan çalışmalarda hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğu ve içinde bulunduğumuz ay içinde düzenleme için harekete geçilebileceği belirtiliyor.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.