artıpara blog

Türkiye ve Büyük Şehirlerde Aylık Konut Satışları Trendi

Konut satış adetlerine ilişkin olarak yayınladığımız blog yazılarına aylık konut satış adetlerini takip ettiğimiz grafikleri ekleyerek devam ediyoruz.

Aşağıdaki grafiklere baktığımızda aylık konut satışlarında 2013 yılından itibaren tekrar eden bir trendi görmekteyiz, o da özellikle Kasım ve Aralık aylarında konut satışlarının artma eğilimi göstermesidir. Bundan daha da enteresanı yıl sonundaki artışların özellikle ipoteksiz konut alımlarında daha da belirgin hale gelmesidir.

Bunun nedenine baktığımızda inşaat firmalarının yıl sonuna doğru yaptığı kampanyaların büyük etkisi olduğu görülmektedir. Gayrimenkul sektörünün önde gelen firmaları gayet profesyonel bir pazarlama stratejisiyle hiçbir kampanya fırsatını es geçmiyorlar.

Yeni yılda zamlı fiyatların geçerli olacağına dair alttan alta verilen algı ile birlikte düşük faizli veya peşin ödemeli kampanyaların gazetelerde boy göstermesiyle alıcıların yıl sonunda kararlarını daha hızlı bir şekilde aldıklarına şahit olmaktayız.

Öte yandan yıl sonundaki bu artışın ipoteksiz olarak alınan konutlarda daha belirgin olmasının nedeninin ise özellikle yatırım amaçlı alınan ve konut bedelinin hemen hemen tamamının nakit olarak ödendiği konut alımlarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

 
 
Türkiye Aylık Konut Satışları Adedi
 
 
İstanbul Aylık Konut Satışları Adedi
 
 
Ankara Aylık Konut Satışları Adedi
 
 
İzmir Aylık Konut Satışları Adedi
 
 

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.