facebook pixel

Türkiye ve Büyük Şehirlerde Aylık Konut Satışları Trendi

Konut satış adetlerine ilişkin olarak yayınladığımız blog yazılarına aylık konut satış adetlerini takip ettiğimiz grafikleri ekleyerek devam ediyoruz.

Aşağıdaki grafiklere baktığımızda aylık konut satışlarında 2013 yılından itibaren tekrar eden bir trendi görmekteyiz, o da özellikle Kasım ve Aralık aylarında konut satışlarının artma eğilimi göstermesidir. Bundan daha da enteresanı yıl sonundaki artışların özellikle ipoteksiz konut alımlarında daha da belirgin hale gelmesidir.

Bunun nedenine baktığımızda inşaat firmalarının yıl sonuna doğru yaptığı kampanyaların büyük etkisi olduğu görülmektedir. Gayrimenkul sektörünün önde gelen firmaları gayet profesyonel bir pazarlama stratejisiyle hiçbir kampanya fırsatını es geçmiyorlar.

Yeni yılda zamlı fiyatların geçerli olacağına dair alttan alta verilen algı ile birlikte düşük faizli veya peşin ödemeli kampanyaların gazetelerde boy göstermesiyle alıcıların yıl sonunda kararlarını daha hızlı bir şekilde aldıklarına şahit olmaktayız.

Öte yandan yıl sonundaki bu artışın ipoteksiz olarak alınan konutlarda daha belirgin olmasının nedeninin ise özellikle yatırım amaçlı alınan ve konut bedelinin hemen hemen tamamının nakit olarak ödendiği konut alımlarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

 
 
Türkiye Aylık Konut Satışları Adedi
 
 
İstanbul Aylık Konut Satışları Adedi
 
 
Ankara Aylık Konut Satışları Adedi
 
 
İzmir Aylık Konut Satışları Adedi
 
 

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl