artıpara blog

Türkiye’de Bankacılığın Sonu mu Geldi?

Kısaca cevap hayır bankacılığın sonu gelmedi, hatta yeni nesil bankacılık dönemi ve yeni nesil kar elde etme dönemi henüz başlıyor Türkiye’de. Peki bankacılığın sonu mu geldi başlığını nereden çıkardık, çok basit, son on yıllık ortalama mevduat faizleri oranı ile ortalama konut kredisi faizi oranı arasındaki makas sadece %3.4 olduğu için bankacılık karlılıkları konusunda piyasada soru işaretleri oluşmaya başladığından dolayı bu başlığı attık.

Türkiye’de bankaların yüksek miktarda kar açıklıyor olmaları herkesin düşündüğü gibi kredi oranları ile mevduat oranları arasındaki makasın açıklığından değil, tabii ki bu makas konut kredileri ve mevduat faizi arasında en minimumda, aynı karşılaştırmayı taşıt kredisi ve mevduat faizleri arasında yaptığınızda veya ihtiyaç kredileri ve mevduat faizleri arasında yaptığınızda makasın daha da açıldığını görebilirsiniz.

Ancak yine de bu seviyelerdeki kredi ve mevduat faizi makası çok yüksek seviyeler değil yani Türkiye gibi hala yüksek enflasyona sahip bir ülke için, nitekim bankaların özkaynak karlılıklarının son dönemde sermaye maliyetleri ile aynı seviyelere geldiği bir başka deyişle bankacılığın artık yeterince karlı bir iş olmadığı konusunda birçok tartışma var.

Tüketicilerin zihninde şöyle bir soru olabilir, nasıl oluyorda bankalar milyarlarca TL kar açıklarken, bankacılığın karlı bir iş olmaktan çıktığı tartışılıyor. Bu soru ilk bakışta çok baştan çıkarıcı ve haklı bir soru olmakla birlikte basit bir hesaplama ile bu sorunun cevabını bulabiliriz.

Diyelim ki sizin 100 TL sermayeniz var ve bunu %10’dan hazine bonosuna yatırsanız yıl sonunda elinizdeki para tutarı 110 TL olacak, ve bu parayı kazanırken sizin hiçbirşey yapmanıza gerek yok oturduğunuz yerden kazanacaksınız, üstelik hazine bonusunun hiçbir riski yok, devlet batmayacağına göre sizin paranız da batmaz.

Peki diyelim ki siz bu sermayenizi bankacılık sektörüne yatırdınız o halde bir sürü işle uğraşmak ve iş yapma riskini üzerinize almak zorunda kalacağınıza göre %10’dan daha fazla bir kar oluşmasını beklemek en doğal hakkınız, mesela minimum %15 kar etmelisiniz ki bunca uğraş ve riske değsin. Diyelim ki 100 TL sermaye ile kuruldunuz ve 300 TL mevduat toplayıp 300 TL kredi verdiniz bu durumda 300 TL üzerinden mevduat ve kredi faizi makası farkı kadar yani maksimum %5 kazandınız bu 15 TL kar ettiğiniz anlamına gelir, tabii sabit maliyetlerinizi falan da gözardı ediyoruz (ki bunlar maalesef bugünün bankacılık sektöründe göz ardı edilemeyecek kadar yüksek), bu durumda sermaye karlılığınız 15 / 100 = %15 , yani minimum iş yapma karına eşit.

Bu durumda siz yan gelip yatarak ve hiçbir riske katlanmayarak %10 elde etmeyi mi yoksa bankacılık yapıp %15 kazanmayı mı tercih edersiniz. İşte bugün bankacılığın karşılaştığı dilemma bu basitçe. Bu işi bilenlere sesleniyoruz sakın bize bir sürü teknik detaydan bahsedip hesabın eksik olduğunu veya doğru olmadığını söylemeyin, sadece sadeleştirdik hepsi bu.

Burada çözümün bir ayağı yeni nesil bankacılık yani dijitalleşme, şubesiz bankacılık, sabit maliyetlerin minimum olduğu organizasyon yapısı, pazarlama faaliyetlerinin daha “lean” yapılara devredildiği iş modelleri olarak düşünülmektedir.

Artıpara olarak tüketicinin haklı talebi olan daha düşük kredi faizi, daha hızlı başvuru ve onay sürecine katkıda bulunurken bankaların da sabit maliyetlerini düşürebilecekleri yeni nesil bir dijital platform ve büyük veri desteği ile stratejik açılımlar için veri sağlamayı hedeflemekteyiz.

Türkiye’de bankacılık sistemi kar etmeye devam edecek, bu arada kredi ve mevduat faiz makası da azalmaya devam edecek, her ikisinin aynı anda nasıl yapılacağını da finans profesyonelleri ve finansal teknoloji girişimcileri bir arada çözecek ve bu herkes için iyi birşey.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.