artıpara blog

Türkiye’de Ortalama Bir Aile Bütçesini Nasıl Harcar?

Hepimiz bazan merak ederiz başkaları paralarını nereye harcıyor, bir tek ben miyim iki yakasını bir türlü bir araya getiremeyen, ben nereye fazla harcıyorum ki ay sonunu zor getiriyorum diye.

İşte bu merakınıza bir nebze cevap olsun diye Türkiye’de ailelerin ortalama olarak nereye para harcadıklarını inceledik ve bu yazımızda ele aldık.

Tabii ortalamalar her zaman için fikir amaçlıdır zira eğer siz sonuçlarını sunduğumuz ortalama profilden farklı bir gelir yapısına sahipseniz veya ortalama profil bölgesinden farklı bir bölgede yaşıyorsanız harcama yapınız çok daha farklı olabilir.

Biz makalemizde Türkiye ortalamasını dikkate alan bir aile profilinden yola çıkarak bu ailenin bütçesini nerelere harcadığını sunmaya çalıştık. Diğer bir deyişle, en yüksek gelirli aileler ile en düşük gelirli aileler için bakıldığında sonuçların oldukça farklı çıkma ihtimali olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.

Aşağıda paylaştığımız grafikten de görülebileceği üzere Türkiye’deki ailelerin harcama kategorilerini temel olarak 12 kaleme böldüğümüzde, en büyük üç harcamanın Konut/Kira, Gıda ve Ulaştırma için yapılan harcamalardan oluştuğunu görebiliriz.

Temel olarak aldığımız on iki kategori; Konut ve kira, Gıda ve alkolsüz içecekler, Ulaştırma, Lokanta ve oteller, Mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri, Giyim ve ayakkabı, Çeşitli mal ve hizmetler, Alkollü içecekler, sigara ve tütün, Haberleşme, Eğlence ve kültür, Eğitim hizmetleri ve son olarak Sağlık ‘tan oluşmaktadır.

Burada bizim dikkatimizi çeken bir iki konudan ilki Eğitim hizmetleri için yaptığımız harcamaların Alkollü içecek ve sigara için yapılan harcamaların ancak yarısı kadar olması, sağlık harcamalarının ise yarısından bile az olmasıdır. Oysa gerek eğitim giderleri gerekse sağlık harcamaları orta ve uzun vadede gelirlerimizin artması veya en azından stabil olarak devam edebilmesi için önem verilmesi gereken bir nevi yatırım harcamalarıdır.

Diğer dikkat çeken bir unsur Ulaştırma harcamalarının bütçemizin üçüncü en büyük harcaması olmasıdır. Bize göre ortalama bir aile için ilk bakışta Alkollü içecek ve sigara ile Ulaştırma harcamalarında ciddi maliyet azaltma potansiyeli bulunmaktadır.

Diğer taraftan konut ve kira için yapılan harcamalar da da yine ev sahibi olmak yoluyla önemli bir tasarruf sağlanabilir ancak ev sahibi olabilmek için finansal olarak hazırlık yapıp orta ve uzun vadede bütçe yapımızı bu amaca uygun olarak kurgulamamız gerekmektedir.

Bu makaleye temel teşkil eden verileri ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı raporlardan elde ettik. www.tuik.gov.tr

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.