artıpara blog

Türkiye’nin 2015 Kredi Kartı Karnesi

2015 yılı Bankalararası Kart Merkezi rakamlarına göre Türkiye’deki toplam kredi kartı adedi 58 milyon 215 bin adedin üstüne çıkmış durumda. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun aldığı bazı önlemlere rağmen kredi kartı sayısındaki artış devam etmekte.

Toplam 58 milyonun üstündeki kredi kartı ile yapılan işlem sayısı 3 milyar adede yakın gerçekleşmiştir. Yani ortalama her bir kredi kartı yaklaşık 50 kez kullanılmıştır.

Toplam işlem tutarı ise 531 milyar 748 milyon TL olarak oluşmuştur. İşlemlerin ve işlem tutarının çoğunu tahmin edebileceğiniz gibi alışveriş rakamları oluşturmaktadır. Tam olarak rakam vermek gerekir ise 477 milyar 426 milyon TL ‘lik alışveriş kredi kartı kullanılarak yapılmıştır.

Kredi kartı ile yapılan her alışverişte ortalama alışveriş tutarı 165 TL olarak gerçekleşmiştir.

Kredi kartı kullanımının ikinci en büyük olduğu alan ise fiziksel mekanlardaki alışveriş rakamından çok daha küçük olmakla beraber online alışveriştir. İnternet üzerinden kartlı ödeme tutarlarına baktığımda işlemlerin toplam 55 milyar 389 milyon TL gerçekleştiği görülmektedir. Tüketicilerin güvenlik kaygılarına rağmen internet üzerinden de kredi kartı kullanımının yaygınlaştığı görülmektedir.

Kredi kartının en çok kullanıldığı üçüncü durum ise nakit çekimler içindir. Toplam 54 milyar 322 milyon TL kredi kartlarından nakit avans olarak çekilmiştir. Nakit avans çekimlerinde yüksek faiz oranları sözkonusu olmasına rağmen tüketicilerin hazır ve acil para ihtiyaçları için nakit çekim terchinde bulundukları görülmektedir.

Son olarak kredi kartının kullanıldığı bir diğer mecra ise yurtdışı seyahatlerde yapılan alışveriş tutarları içindir. Toplam 11 milyar 336 milyon TL tutarında alışveriş yurtdışında kredi kartı kullanılarak yapılmıştır.

Kredi kartı kullanımında Avrupa’da İngiltereden sonra ikinci ülke durumuna gelmiş bulunmaktayız. Avrupa’da Gayri Safi Milli Hasıla sıralamasında bu kadar önlerde olmamamıza rağmen kredi kartı sayısında ve kredi kartı ile yapılan işlemlerde bu kadar önlerde olmamız harcama alışkanlıklarımız ve kişisel finans yönetimimize ilişkin olarak daha fazla çalışmamız gerektiğini düşündürüyor.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.