facebook pixel

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? e-Mevduat Hesabı Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Bankalar, seçtiğiniz vade süresince yatırdığınız birikimi çeşitli pazar ve piyasalarda işleterek gelir elde eder, bu gelir üzerinden faiz oranı ya da kar payı olarak size bir çeşit komisyon ödenir.

Bu iki hesap arasında, faiz oranları ve alınan masraflar açısından farklılık olabilir. Bunun için önce her iki hesap hakkında kısa bilgi vererek ne işe yaradıklarını açıklamakta fayda görüyoruz.

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesabı, belirli bir süre(vade) sonunda faiz getirisi elde edilen ve vade sonunda faiz getirisi ile birlikte çekilebilen yada başka bir vadeye yatırılan hesap türüdür. Anapara kaybı riski taşımayan ve vade sonuna kadar çekilmediği takdirde kesin getiri sağlayan bir yatırım aracıdır.

Vadeli mevduat hesabı, banka şubesine gidilerek mevduatın bu şubeye yatırılması ile açılır. Burada önemli olan vade sürelerinin iyi belirlenmesidir. Vade süresinin artmasının kazancı arttırması ve vade dolmadan herhangi bir getiri elde edilememesi vadeyi belirlerken dikkate alınması gereken unsurlardır.

e-Mevduat Hesabı

e-Mevduat hesabı, internet bankacığı kullanarak açılan vadeli mevduat hesabıdır. e-Mevduat hesabı açabilmek için ilgili bankanın internet bankacılığına üye olmak gerekir, ardından internet bankacılığını kullanarak vadeli hesap açmak mümkün olmaktadır. e-Mevduat hesabının getirisi, gerek faiz oranlarının yüksekliği gerekse hesap işletim ücretinin alınmıyor olması nedeni ile vadeli mevduat hesabına göre daha avantajlı olabilmektedir.

Bazı bankalar, o bankanın müşterisi olmasanız da şubeye gitmeden hesap açmanızı sağlayabiliyorlar. Bu bankalar, internet üzerindeki kısa başvuru formunu doldurduktan sonra belirlediğiniz gün ve saatte size ulaşarak sözleşme imzalatıyor ve sizi bankanın müşterisi yapabiliyorlar. Banka müşterisi olduktan sonra da e-mevduat hesabını internet bankacılığını kullanarak açabiliyorsunuz.

Özetle

Klasik vadeli mevduat, banka şubelerinden açtırdığınız ve birikiminizi banka şubesi üzerinden mevduata yatırabildiğiniz hesap türüdür. e-Mevduat ise, bankaların internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak açabileceğiniz mevduat hesabı türüdür. Her ikisinin de koşulları aynı olup kazançları birbirinden farklıdır.

Mevduatın hangi bankada değerlendirileceği önemli bir başka konudur, faiz getirileri bankadan bankaya değişkenlik gösterir. En iyi getiriyi sağlayacak bankayı bulabilmek için sizlere yardımcı olacak uygulamamızı artıpara.com’da yakında devreye alacağız.

Vadeli Mevduat ya da e-Mevduat hesaplarına alternatif olarak düşünülebilecek bir diğer yatırım aracı, banka bonolarıdır. Banka bonoları ile ilgili açıklamaları ve merak edilenleri artıpara.com blog yazılarında bulabilirsiniz.

BİR TIKLA EN İYİ KREDİ, DAİMA!

İhalenizi hemen başlatın. Bankalar size en iyi teklifi vermek için yarışsın.

ÜCRETSİZ İHALE BAŞLAT!

Yatırım tavsiyesi değildir:
Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Sorumluluk Reddi:
Burada verilen bilgiler genel çerçeveli olup size bir fikir vermesi amaçlıdır, sadece bu yorumlara bakarak veya buradaki yorumlardan çıkarımlar yaparak herhangi bir konuda karar vermeyiniz, vereceğiniz kararlar sizi bağlamaktadır, bu kararlardan dolayı oluşabilecek zararlar için artipara.com 'dan herhangi bir hak talebinde bulunmayacağınızı bu sayfaları okuyarak peşinen kabul etmiş sayılırsınız.

Bize Ulaşın!


Tüm sorularınız için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

comodo ssl