artıpara blog

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? e-Mevduat Hesabı Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Bankalar, seçtiğiniz vade süresince yatırdığınız birikimi çeşitli pazar ve piyasalarda işleterek gelir elde eder, bu gelir üzerinden faiz oranı ya da kar payı olarak size bir çeşit komisyon ödenir.

Bu iki hesap arasında, faiz oranları ve alınan masraflar açısından farklılık olabilir. Bunun için önce her iki hesap hakkında kısa bilgi vererek ne işe yaradıklarını açıklamakta fayda görüyoruz.

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesabı, belirli bir süre(vade) sonunda faiz getirisi elde edilen ve vade sonunda faiz getirisi ile birlikte çekilebilen yada başka bir vadeye yatırılan hesap türüdür. Anapara kaybı riski taşımayan ve vade sonuna kadar çekilmediği takdirde kesin getiri sağlayan bir yatırım aracıdır.

Vadeli mevduat hesabı, banka şubesine gidilerek mevduatın bu şubeye yatırılması ile açılır. Burada önemli olan vade sürelerinin iyi belirlenmesidir. Vade süresinin artmasının kazancı arttırması ve vade dolmadan herhangi bir getiri elde edilememesi vadeyi belirlerken dikkate alınması gereken unsurlardır.

e-Mevduat Hesabı

e-Mevduat hesabı, internet bankacığı kullanarak açılan vadeli mevduat hesabıdır. e-Mevduat hesabı açabilmek için ilgili bankanın internet bankacılığına üye olmak gerekir, ardından internet bankacılığını kullanarak vadeli hesap açmak mümkün olmaktadır. e-Mevduat hesabının getirisi, gerek faiz oranlarının yüksekliği gerekse hesap işletim ücretinin alınmıyor olması nedeni ile vadeli mevduat hesabına göre daha avantajlı olabilmektedir.

Bazı bankalar, o bankanın müşterisi olmasanız da şubeye gitmeden hesap açmanızı sağlayabiliyorlar. Bu bankalar, internet üzerindeki kısa başvuru formunu doldurduktan sonra belirlediğiniz gün ve saatte size ulaşarak sözleşme imzalatıyor ve sizi bankanın müşterisi yapabiliyorlar. Banka müşterisi olduktan sonra da e-mevduat hesabını internet bankacılığını kullanarak açabiliyorsunuz.

Özetle

Klasik vadeli mevduat, banka şubelerinden açtırdığınız ve birikiminizi banka şubesi üzerinden mevduata yatırabildiğiniz hesap türüdür. e-Mevduat ise, bankaların internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak açabileceğiniz mevduat hesabı türüdür. Her ikisinin de koşulları aynı olup kazançları birbirinden farklıdır.

Mevduatın hangi bankada değerlendirileceği önemli bir başka konudur, faiz getirileri bankadan bankaya değişkenlik gösterir. En iyi getiriyi sağlayacak bankayı bulabilmek için sizlere yardımcı olacak uygulamamızı artıpara.com’da yakında devreye alacağız.

Vadeli Mevduat ya da e-Mevduat hesaplarına alternatif olarak düşünülebilecek bir diğer yatırım aracı, banka bonolarıdır. Banka bonoları ile ilgili açıklamaları ve merak edilenleri artıpara.com blog yazılarında bulabilirsiniz.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.