artıpara blog

Vadeli Mevduat'ta Devlet Garantisi ve Stopaj Oranları

Paranızı vadeli mevduat hesabı açarak değerlendirmek riski çok düşük bir yatırımdır. Risk sadece hesabı açtığınız bankanın iflas etmesi ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’ ye devri durumunda ortaya çıkacaktır.

Bu durumda dahi mevduatınızın 100bin TL’ye kadar olan kısmı devlet garantisi altındadır. 100bin TL limiti bir bankadaki tüm hesaplarınız için tek bir garanti olarak geçerlidir, ancak bir başka bankada hesabınız var ise bu bankadaki hesabınız da ayrıca 100bin TL’ye kadar devlet garantisi altındadır. Diğer bir deyişle 100bin TL’lik limit hesaplarınıza banka bazında ayrı ayrı devlet güvencesi sağlar.

Mevduatlardaki devlet garantisi sadece bireysel müşteriler için geçerlidir, ticari hesaplarda mevduat garantisi bulunmamaktadır. Ayrıca Merkezi Türkiye ‘de olan bankaların dahi yurtdışı şubelerinde açılan hesaplar ve offshore bankacılığı yapılan yurtdışı hesapları da devlet garantisi altında değildir.

Yatırımlarınızı vadeli mevduat olarak değerlendirirken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi her bankanın vadeli mevduat faiz oranlarının sürekli olarak değişkenlik gösterdiğidir. Dolayısıyla vadenizi takip edip vade sonunda bankanızdan alacağınız teklifi mutlaka başka bankaların teklifleri ile de karşılaştırmalısınız. Artipara.com olarak vadeli mevduat yatırımlarınız için ihale açabileceğiniz ve tüm bankalardan kolayca teklif alabileceğiniz modülümüzü denemenizi öneririz.

Vadeli mevduatlarda kazanılan faizler üzerinden bankaca otomatik olarak stopaj kesintisi yapılır dolayısıyla siz ayrıca bir vergi beyanında bulunmak durumunda kalmazsınız. Stopaj oranlarına ilişkin bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz, ayrıca bankaların yayınladıkları faiz oranlarının brüt yani stopaj kesintisi yapılmadan önceki faiz oranları olduğunu unutmayınız, paranızı vadeli mevduat olarak değerlendirmeden önce diğer yatırım araçları ile karşılaştırırken bu durumu mutlaka dikkate almalısınız.

Sonuç itibariyle tüm gelirler vergiye tabidir ancak bazı yatırım araçlarında vergi oranları diğerlerine göre düşük hatta bazı yatırım araçları ise vergiden muaf bile olabilir bu nedenle yatırım yapmadan önce yatırımınızın vergi durumunu mutlaka dikkate almalısınız.

Vadeli TL mevduatlarda stopaj oranları şu şekildedir;

  • Vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplarda % 15,
  • 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda %12,
  • 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda %10, oranında stopaja tabi.

İletişim

Tüm sorularınız için bize ulaşın

e-mail:

Adres: Yenişehir Mah. Demokrasi Blv. 54/A İzmit/Kocaeli +90 262 988 01 22

Gizlilik ve Koşullar | Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında

artipara.com facebook artipara.com youtube artipara.com twitter artipara.com linkedin
2017 artıpara bilgi teknolojileri ve finansal danışmanlık hizmetleri a.ş.